Петър Пиронков: Изкуството е нещо лично, подобно на съпружеското тайнство се прави на тъмно

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
15:12 / 10.01.2024
1267
Изкуството е едно тайнство - тайнството на твореца. То е нещо лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо тайно. Нещо, което е седяло на тъмно цели 60 години и ги е гледал само автора. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" художникът и куратор Петър Пиронков.

"Дойдоха времена, в които голотата във всяко едно отношение е изкарана на показ. Защо всичко, което се прави от творците, трябва да бъде експонирано, съответно да пляска публиката. А изкуството не се прави заради публиката, изкуството повтарям, е нещо лично. То е едно тайнство, както го има съпружеското тайнство, което се прави на тъмно, така има и изкуството, което е нещо лично. Не е за публиката. Това е лично усещане. Това е светът на автора", каза Пиронков.

Според него, това, че ние го виждаме като публика, е бонус. Защото някой път авторите имат нужда да ги показват, или да ги изтъргуват нещата им.

"Но в случая, цялото това нещо не е показвано, не е търгувано. И изведнъж, ние като публика изчезваме и не съществуваме. Това е изкуството. Това е една философия, която има много голямо бъдеще, защо? Защото сега се давим в материята, в материалното, в консуматорското общество, в което всеки трябва да рисува, за да го одобряват. Всеки трябва да скулптурира, за да бъде одобрен.

А изкуството е нещо лично. Тук се съдържа всичко, цялата тази философия, която съответно прави изкуството уникално. Защото ние живеем във време, в което се мултиплицира изкуството. Вече изображението няма стойност, то залива света и приключва, и се удавя в това море от милиарди изображения, различни култури, различното това.

Според Петър Пиронков българина умее да цени изкуството. 

"Ние преминахме от една система, влязохме в една друга система. Тази система се нарича система на меценати, или едри собственици. Да не използваме думата колекционер, защото не е подходяща. Меценати, които изливат огромни средства в изкуството и ни дават възможност ние да се развиваме съвсем свободно. Човек направи ли изкуство, веднага го купуват, ако е до купуването. Изкуството е духовна светлина. То е сътворяване на дух в материя", добави художникът Петър Пиронков.

По думите му, България е на много добро място в световен план по меценадство, защото въобще търговията меценатството в цял свят вече заглъхва, а ние тепърва започваме.

"Сега за нас идва един период, който е неочакван. И аз смятам, че е много добре, защото артистите са оставени на свобода. Те и преди бяха оставени на свобода, но имаше едно извинение, че има партията, или някой, който поръчва. Сега, като няма кой да поръчва, всичко е самостоятелно и който сътвори дух, получава признание. Така че мисля, че е много добре, в много добри времена сме. Дали е снобско отношението на българина към изкуството не мога да кажа, защото цените на произведенията в България са обидни. А снобът не иска евтини работи, снобът дава милиони за боклуци. А ние тук се борим за такова изкуство, така че снобария няма в тази работа. Обратното, как да ви кажа, браво, че са те. Защото вие сами се убеждавате, няма аз какво да говоря как е оценен труда. Няма аз какво да говоря за труд, културния труд как е оценен. Защото ние сме най-ниско по стълбицата и то е унизително", добави творецът Петър Пиронков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Месото, което е избор номер едно за много хора – влияе благоприят...
Мария Бакалова скърби, загуби близък човек
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Зимните суперхрани, които покачват имунитета и дават енергия
Режисьорът Милко Лазаров: В моите филми природата е персонаж
Броени дни до откриването: Катедралата "Нотр Дам" е възстановена ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).