Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Почина виден българския физик, до когото се е допитвал Нобеловият комитет
Автор: Екип Varna24.bg 14:00 / 17.02.2025Коментари (0)431
©
Българската академия на науките с дълбоко прискърбие съобщава, че на 14.02.2025 г. почина академик Иван Тодоров Тодоров.

Академик Иван Тодоров е учен с изключителни постижения и със световнo признание в областта на съвременната теоретична физика – теория на елементарните частици, физиката на високите енергии, математическите основи на физиката. Без съмнение той е един от най-известните български физици.

Акад. Иван Тодоров е роден на 26 октомври 1933 г. в София. През 1956 г. завършва специалността "Физика“ във Физикоматематическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“. Същата година постъпва на работа във Физическия институт на БАН. През 1960 г. защитава дисертация в Дубна. През 1962 г. му е присъдено научното звание "Старши научен сътрудник“. През 1963 г. защитава докторска дисертация, а през 1968 г. му е присъдено званието "Професор по теоретична и математична физика“. През 1967 г. е избран за член-кореспондент на БАН, през 1974 г., на 40-годишна възраст, Иван Тодоров е избран за действителен член на БАН и става най-младият академик в България.

Общият брой научни трудове на акад. Иван Тодоров надхвърля 250, сред тях 11 монографии, повечето от които са издадени от най-престижните научни издателства: Pergamon Press, Addison-Wesley, Kluwer, Springer. Някои от тях са многократно преиздавани. Тези монографии днес са настолни книги за всеки студент и докторант в областта на теоретичната физика по света. Той е работил и има съвместни публикации с едни от най-значимите математици и физици в света: Н. Н. Боголюбов, В. Баргман, В. Кац, Г. Мак., К. Ициксон и др. Трудовете на академик Иван Тодоров имат повече от 5000 цитирания от чуждестранни учени, сред които и от водещи световни експерти.

В продължение на много години академик Иван Тодоров изнася лекции за студенти и докторанти в Софийския университет по различни теми в областта на теоретичната физика и със своя пример вдъхновява много млади хора да намерят своето призвание на попрището на науката.

Акад. Иван Тодоров e основател на една от най-успешните научни школи по теоретична физика в страната. Повече от 30 негови ученици са работили и работят успешно в България – в ИЯИЯЕ-БАН и Физическия Факултет на СУ " Св. Климент Охридски“, както и в световноизвестни научни центрове и университети извън страната ни.

Акад. Тодоров е работил и е изнасял лекции по специални покани в близо 30 елитни световни научни центрове и доклади на десетки най-авторитетни международни конференции и симпозиуми.

В периода 1990-1991 г. академик Иван Тодоров е бил Председател на ВАК. Той е един от инициаторите на движение SOS за българската наука  (1990-1992).

Достиженията на академик Иван Тодоров получават международно признание и чрез избирането му за член на редакциите на няколко най-реномирани световни списания по теоретична физика. Той е и един от експертите, канени многократно да консултират Нобеловия Комитет при номиниране на лауреати за Нобелова награда.

Акад. Тодоров е и изтъкнат популяризатор на науката. В продължение на много години изнася научно-популярни доклади, представляващи оригинален, задълбочен и поучителен прочит на живота и дейността на велики учени – физици и математици. Списанието "Светът на физиката", издание на Съюза на физиците в България, многократно е публикувало тези научни есета.

Акад. Тодоров е носител на многобройни награди и отличия, най-престижните от които са: Национална ("Димитровска") награда –  1971; Орден Народна Република България втора степен – 1983; Medaille  "Francois 1er“ du College de France (Paris 1986); Орден "Марин Дринов" – 2003; Хумболдтова изследователска премия – 2003; Орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен  – 2005; Боголюбовата награда по теоретична и математична физика – Обединен Институт по теоретична физика (ОИЯИ), гр. Дубна, Русия (2024)

С кончината на акад. Иван Тодоров Българската академия на науките загуби един от най-видните си представители и изключително достоен човек!

Поклон пред светлата му памет!

 Опелото ще се състои на 20 февруари 2025 г. (четвъртък) от 12:00 ч. в Църквата "Св. Седмочисленици“.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Газови доставки
Предаване "Цветовете на Пловдив"
Поскъпване на хранителните продукти
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: