Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Почистване на котления камък с оцет? Възможно е
Автор: Екип Varna24.bg 19:13 / 02.02.2025Коментари (0)242
©
Колкото по-твърда е водата от чешмата, толкова по-бързо се образуват, усложнявайки почистването в банята и причинявайки дразнене. Премахването на тези отлагания може да бъде трудно. Има обаче съединения, които могат да се справят с тях. От какво се страхува варовикът?

Народни средства срещу котлен камък

Предимството на народните средства е тяхната безопасност. Малко количество от тези съединения, което може да остане на повърхността след обработка, не може да причини вреда на здравето.

Лимон за малки отлагания

Просто избършете крановете с резен лимон и оставете за 30 минути, за да се разтворят варовиковите отлагания. След това повърхността се изплаква и изсушава.

Лимонена киселина

Със същия успех може да се използва за почистване на перални, съдомиялни машини, плочки и кранове. Достатъчно е да разтворите известно количество лимонова киселина в топла вода и да го излеете в устройството, което изисква почистване, или да обработите повърхността. След това трябва да пуснете пералнята или съдомиялната машина или просто да изчакате около 30 минути продуктът да влезе в контакт с повърхността и след това да изплакнете лимонената киселина с вода.

За бързо почистване на плочките в банята, преди да използвате който и да е продукт, съдържащ киселина, трябва да пуснете гореща вода от душа за известно време. На нагрята повърхност ще се справи по-бързо със замърсяването.

Оцет за упорити варовикови отлагания

Ако проблемът буквално се е разраснал, оцетът ще помогне. Той е в състояние да се справи дори със стари петна. Само не забравяйте да носите ръкавици.

Оцетът се нанася върху замърсеното място и се оставя да действа в продължение на 15-30 минути. Ако налепът е сериозен, третирането може да се извърши няколко последователни пъти или да се накисне гъба или парцал в киселина и да се покрие с нея замърсената повърхност, така че течността да се изпари по-бавно. След това омекналите остатъци от плака се отстраняват с меламинова гъба или четка.

Малките предмети могат да се накиснат в разтвор на оцет. Например душ слушалка или малък рафт.

Този метод е напълно безопасен за стъклени и хромирани повърхности. Но за плочки, фаянс, порцелан, пластмаса и гума, използването на концентрирана киселина може да бъде вредно. За да ги третирате, използвайте само 9% оцет и, ако е възможно, намалете времето за контакт с повърхността.

Борна киселина - отървете се от плака и бактерии

Още едно безопасно средство за премахване на варовика върху съдове и крановете. Борната киселина не само се справя със замърсяването, но и дезинфекцира повърхността.

 

Можете да купите продукта под формата на разтвор или прах. Вторият вариант е за предпочитане, защото ви позволява да разреждате борната киселина във всяка концентрация и дори да я използвате под формата на паста за упорити петна. За да почистите тоалетната, можете дори да поръсите повърхността с прах за една нощ и да я изплакнете на сутринта.

Сода с водороден прекис

Изсипете бутилка водороден прекис в содата, за да направите шуптяща паста. Този състав действа в две посоки - киселината разяжда варовика, а содата, като абразив, премахва мръсотията. Сместа може да се използва за почистване на чайник и повърхности, които не могат да бъдат надраскани. Не се препоръчва използването на тази смес за пластмаса.

Амонякът за пластмаса

Това е единственият продукт, който не се препоръчва за обработка на съдове. Но амонякът е идеален за почистване на пластмасови и други деликатни повърхности. Не уврежда продукта, не оставя ивици и премахва добре плаката. Можете да използвате амоняк за обработка на стъкла и огледала – той няма да премахне сериозни отлагания, но ще накара повърхностите да заблестят.

Химикали срещу варовик

Производителите предлагат разнообразие от продукти за плочки и кранове. Техният състав е доста агресивен, но те могат да се справят със замърсяване с почти всякаква сложност. Те могат да бъдат под формата на спрейове, гел или течност.

Обикновено съдържат различни видове киселини, които имат ефект върху варовика. В зависимост от допълнителните съставки, детергентите могат да ви отърват и от ръжда, плесен, мухъл и бактерии.

Всички препарати са агресивни в различна степен. Трябва да изберете състав, който е подходящ за обработка на конкретна повърхност. И не забравяйте, че във всеки случай трябва да работите с химикали само с ръкавици, съветва actualno.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Български тенис
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: