Организатори са Фестивалният и конгресен център и Културното представителство към иранското посолство.
Изложбата е продължение на започналото през миналата година тясно сътрудничество между двете културни институции. Първата значима проява, организирана от Фестивалния и конгресен център и културното представителство, бе панорама на съвременното иранско кино през пролетта на 2008 г. Няколко месеца по-късно, на ХVІ международен филмов фестивал „Любовта е лудост" гостува известният в цял свят ирански режисьор Реза Миркарими. Неговият филм „Толкова просто" се състезава в конкурсната програма, а изпълнителката на главната роля Енгаме Газиани получи наградата на международното жури.
На тазгодишния, ХVІІ международен филмов фестивал „Любовта е лудост" също очакваме режисьор от Иран - Мохаммад-Реза Араб. Неговият филм „Последната кралица на земята" ще бъде представен в конкурсна програма.
Десетина дни преди старта на това най-мащабно лятно международно филмово събитие в България в главното фоайе на Фестивалния и конгресен център ще бъдат изложени повече от 30 ръчно тъкани килими и пана на Исмаил Асиаби, изтъкани от вълна и от вълна и коприна. Те ще представят малка част от огромното национално богатство на Ислямска република Иран, каквото представлява килимарството.
За персийските килими
Иран е известен в цял свят със своите килими. През вековете килимът се е превърнал в символ на древната и богата персийска култура и е играл ключова роля в бита на иранците. На него иранците са се раждали, живели и отглеждали своите семейства. И сега, във всеки ирански дом, независимо беден или богат, има килим. Поради съществуващата тясна връзка между човека и килима през вековете, той се разглежда като отражение на персийската култура и изкуство през различните исторически периоди. Красотата и отличното качество на персийските килими са всепризнати. Без съмнение, това традиционно изящно изкуство заема централна част в персийската история и култура през последните няколко хилядолетия.
Според историческите данни изкуството на тъкане на килими в Иран е съществувало още в древни времена. Ярко доказателство за това е 2500-годишният килим от Пазирик, отнасящ се към 500-та година пр. Хр., т.е. времето на Ахеменидите. Въпреки че в днешно време производството на килими в Иран става все по-механизирано, ръчно тъканите килими са все още широко разпространени в Иран, като тяхната цена е значително по-висока. Около 1,2 милиона души в Иран се занимават с тъкане на килими, предназначени както за местните пазари, така и за износ. Вълната е най-често използваният материал, като килими се тъкат и от памук, но те са ориентирани повече за употреба в града и офиса. Копринените килими в Иран се отнасят към ХVІ в. (тези в Сабзевар) и ХVІІ в. (тези в Кашан и Язд). Копринените килими са по-малко разпространени в сравнение с вълнените, тъй като коприната е по-скъпа и по-лесно се захабява, но цената им расте с възрастта. Поради своята рядкост, висока стойност и лесно износване, копринените килими се окачват по-често на стените като гоблени, отколкото се използват по предназначение.
Предстои уникална среща с едно от традиционните изкуства на древна Персия.