Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Понеделник - 2 , сряда 15 градуса: Резките промени сериозно влияят на тялото ни
©
В последните години ставаме свидетели на все по-резки и чести промени във времето, от слънчево и топло до мрачно, студено и снежно само за няколко дни. Тази нестабилност в метеорологичните условия има осезаемо и многопластово въздействие върху здравето ни. 

Времето буквално "ни влияе“ – ставаме по-уморени, усещаме тежест в тялото, боли ни глава или пък ни липсва настроение без видима причина. 

Болката в ставите преди буря, главоболието преди дъжд или рязката смяна на настроение в мрачни и влажни дни не са просто митове или внушение. Всички тези реакции имат научно обяснение, а връзката между метеорологичните условия и състоянието на организма се изучава от биометеорологията, наука на границата между метеорологията и медицината. Тази дисциплина разглежда влиянието на атмосферните фактори като температура, влажност, налягане и вятър върху физиологичните и психологични процеси в човешкото тяло, обяснява Мedicine Net.

Ниското атмосферно налягане например може да предизвика главоболие и мигрена, а студът и влагата, да изострят болки в ставите и артрита. Замърсеният въздух в горещи дни създава затруднения за хората с белодробни заболявания. Внезапните промени във времето влияят и на кръвното налягане, нивата на кръвна захар, както и на менталното ни благосъстояние, пише svetatnazdraveto.bg.

Какво представлява барометричното налягане и защо е важно?

Барометричното налягане е силата, която атмосферата упражнява върху всичко на земната повърхност. То се измерва с барометър и играе ключова роля при определянето на времето, a високото налягане е свързано със слънчево време, докато ниското води до облаци, валежи и бури. Тези колебания в налягането могат да окажат директно влияние върху нашето тяло.

Според д-р Дженифър Ванос, доцент в катедрата по геонауки в Тексаския технически университет, атмосферното налягане може да повлияе на кръвното налягане, синусите, ставите и дори на начина, по който мозъкът обработва болката.

Болки в ставите и артрит

Много хора, особено възрастни, усещат болка в коленете или гърба преди промяна във времето. Спадането на барометричното налягане кара тъканите около ставите да се разширяват, увеличавайки напрежението и болката, особено при артрит. По-ниските температури правят ставната течност по-гъста, което засилва сковаността.

Главоболие, мигрена и синусови проблеми

Барометричното налягане влияе и на въздушните кухини в черепа - синусите. При спад в налягането, разликата между външния въздух и въздуха в синусите води до болка, напрежение и дори мигренозни пристъпи. Някои хора изпитват сълзене на очите, гадене и чувствителност към светлина.

 

Изследванията сочат, че промяната в барометричното налягане може да отключи мигрена, особено ако човек вече има предразположеност. За намаляване на риска, експертите препоръчват поддържане на добра хидратация, избягване на отключващи храни, като червено вино и храни с нитрати, и сън в тъмна, тиха стая при първи симптоми.

Влияние върху кръвното налягане и сърдечно-съдовата система

Когато времето застудее, кръвоносните съдове се свиват, повишавайки кръвното налягане. Според проучване, публикувано в BMJ, спад от само 1 градус по Целзий може да се свърже с около 200 допълнителни инфаркта. При студено време се увеличава вискозитетът на кръвта, което повишава риска от съсиреци и сърдечен удар.

Настинки, грип и имунитет

Макар вирусите да не се появяват директно от времето, резките температурни промени отслабват имунната система. Организмът има нужда от време за адаптация, а при преходи от 20+ градуса за ден-два, много хора се разболяват. Студеният въздух изсушава носната лигавица, намалявайки защитните бариери срещу вирусите.

Дихателни заболявания

Хората с хронични белодробни заболявания като астма или ХОББ са особено чувствителни към промените във времето. Горещото и влажно време, съчетано със замърсен въздух, затруднява дишането. При преход от топло към студено се увеличават пристъпите на задух.

Кръвна захар и диабет

Доказано е, че по време на студени фронтове, когато налягането пада, кръвта се сгъстява. Това затруднява контрола на кръвната захар при диабетици. Необходим е по-строг мониторинг на глюкозата в такива периоди и адаптиране на медикаментите при нужда.

 

Влияние върху менталното здраве

Мрачното време, липсата на слънце и честите атмосферни колебания се свързват с промени в настроението. Д-р Грейди Диксън, специалист по връзката между времето и емоционалното здраве, отбелязва, че самоубийствата зачестяват в края на пролетта и началото на лятото, докато зимната депресия е свързана с облачно и студено време.

Сезонното афективно разстройство (САР) засяга особено хора със Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност, като е по-слабо изразено в региони с по-висока слънчева осветеност. Светлинната терапия и физическата активност могат да бъдат ефективни в борбата със САР.

 

Истината за Синдрома на дефицит на вниманието и аутизма - броят диагнози нараства

Природата и човешкото тяло са тясно свързани. Въпреки че не можем да контролираме времето, можем да управляваме начина, по който реагираме на него. Разбирането на връзката между климатичните условия и здравето ни позволява да бъдем по-подготвени, да намалим рисковете и да водим по-балансиран и здравословен живот – независимо от капризите на времето.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Войната в Украйна
Попълване на регулатори
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
Пожари 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: