Повече от 140 театрални кукли са представени в музея на куклите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:50 / 06.08.2010
1075
Повече от 140 театрални кукли, както и елементи от декори от 24 представления са представени в единствения на Балканите театър на куклите, който се намира във Варна. Това каза Красимира Доброславска уредник на музея във Варна. Музеят на куклите e открит на 13 юли 1985 година по идея на драматурга Велико Бърнев, който е работил, като драматург в Кукления театър и също така се е грижил за голяма част от архивите на театъра.

Доброславска обясни, че създаването на самия музей е свързан с историята на варненския куклен театър и всички експонати представени в експозицията са участвали в спектакли поставени на сцената на театъра. Представени са кукли от основаването на театър, като институция през 1952 година до най-новите експонати от 2002 година, като са подбрани кукли от избрани спектакли, които са печелили награди и отличия от национални и международни форуми и фестивали на кукленото изкуство.

Несъмнено най-голямата гордост на кукления музей са първите кукли от основателя на варненския куклен театър Георги Сараванов, защото те са уникални, като система на задвижване и именно той е изобретил тази конструкция. Куклите са от периода 1952-1958 година, когато са били представяни на варненската публика. Тогава куклите са участвали в пиеси на световни драматурзи и са обирали овациите на всички варненци. Доброславска обясни, че интересното при тези кукли е, че те се задвижват от клавиатура под нивото на фигурата и всеки един отделен клавиш спомага, да задвижи отделна част от тялото на куклата.

Целта на Сараванов е била при изобретяването на куклите и обогатяването на технологията за изработка на театрални кукли е да измисли такава система, че куклата да бъде максимално раздвижена, т.е да копира човека, да имитира всички негови движения и мимики, а освен това и по външен вид много наподобяват хората, защото не са така систематизирани, както другите кукли.

"Тези кукли следват натурализма, пропорциите на тялото и за това се гордеем изключително много с тях", каза още уредника на музея.

В самия театър има и ателие за кукли, в което работят много майстори, куклоконструктури, художници, дизайнери и дърводелци на кукли, които се грижат освен за изработването на самите кукли, но и за изграждането на материалната част на декора. Красимира Доброславска допълни, че изработването на всяка една кукла отнема различно време, защото след като сценографа представи своя проект в ателието отнема различно време за изработването на съответното според големината и вида на представения проект.

"Това зависи и от самата пиеса, какви герои ще бъдат включени в нея, но след като бъде представен проекта на куклата започва трескава работа за правене на декори и куклите", коментира специалистът в музея. Поставянето на един нов спектакъл отнема най-малко месец работа в ателието.

Източник: Агенция "Фокус"


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Мъгли, дъжд и поледици в някои части от страната утре
Затегнете коланите за "Аватар" 3
Бита и тормозена: Стефани от "Хелс Китчън" събра смелост и разказ...
Експерт за филтърните кани: Има фрапиращи твърдения, които са дор...
Любовен съвет за всяка една зодия днес
Днес е интересен празник! Българи с красиви имена имат повод да п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).