Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Позата, в която спим, играе критична роля за нашето физическо и психическо здраве
Автор: Екип Varna24.bg 09:20 / 08.08.2024Коментари (0)1897
©
Сънят играе жизненоважна роля за нашето здраве и благополучие, а една от ключовите аспекти на качествения сън е позата, в която спим. Позата по време на сън може да окаже значително въздействие върху нашето физическо състояние, включително върху гърба, шията, дишането и дори храносмилането. Нека разгледаме по-детайлно колко важна е позата, в която човек спи, и как тя влияе върху здравето.

Една от основните функции на подходящата поза по време на сън е да поддържа правилното подравняване на гръбначния стълб. Когато спим в позиция, която поддържа естествената извивка на гръбначния стълб, се намалява натискът върху прешлените и ставите. Например, спането по гръб с подходяща възглавница под главата и може би малка възглавница под коленете е една от най-добрите пози за поддържане на неутрална позиция на гръбначния стълб.

Спането настрани също може да бъде добро за гръбначния стълб, особено ако използвате възглавница между коленете, за да поддържате бедрата, таза и гръбнака подравнени. Обаче, спането в неподходящи пози, като например по корем, може да доведе до излишен натиск върху гърба и шията, което може да предизвика болки и дискомфорт.

Позата на съня може също да повлияе на дишането. Спането по гръб може да причини отпускане на езика и меките тъкани в гърлото, което може да блокира дихателните пътища и да доведе до хъркане или дори сънна апнея. За хора, които имат проблеми с хъркането, спането настрани може да помогне за поддържане на отворени дихателни пътища и по-добро дишане през нощта.

Позата по време на сън може също така да повлияе на храносмилателната система. Спането на лявата страна е често препоръчвано от медицински специалисти, особено за хора, страдащи от гастроезофагеална рефлуксна болест. Тази поза помага за поддържане на съдържанието на стомаха по-ниско от хранопровода, което намалява вероятността за рефлукс.

Спането в определени пози може да подобри кръвообращението. Например спането на лявата страна може да подобри кръвообращението при бременни жени, като намалява налягането върху големите кръвоносни съдове, които връщат кръвта към сърцето. Това може да бъде от полза както за майката, така и за бебето.

Позата по време на сън може да има и психологическо въздействие. Комфортната и поддържаща поза може да подобри качеството на съня, което е от съществено значение за психическото здраве, пише Puls.bg. Лошият сън може да доведе до раздразнителност, намалена концентрация и повишен риск от депресия и тревожност.

Позата, в която спим, играе критична роля за нашето физическо и психическо здраве. Правилната поза може да подпомогне правилното подравняване на гръбначния стълб, да подобри дишането, да подпомогне храносмилането и кръвообращението и да допринесе за по-добро общо благополучие. Изборът на подходяща поза и поддържащи аксесоари като възглавници и матраци може да направи значителна разлика в качеството на съня и здравето ни като цяло.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: