© | | Юбилейната изложба на художника Борис Георгиев от Варна, носи емблематичното название "Вечният път". Това е името на първата картина на автора постъпила във фонда на Националната галерия, картина която заема централно място в творчеството му с мистичния си идеализъм и дълбок символичен философски подтекст. При именуването на ГХГ-Варна на името Борис Георгиев през 1999г.г-жа Вирджиния Георгиев-Джакомети подари 13 от най-значимите му произведения, които днес са експонирани в постоянната експозиция на галерията. Те заедно с 32 рисунки от фонда на НХГ и 3 от частни колекции от България, ще бъдат представени в една обща експозиция. През м. март 2008 със съдействието на: СГХГ, Художествена галерия - Варна, Стара Загора, Пловдив, Национален литературен музей, къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови", Национален културен институт, къща-музей " Панчо Владигеров", Ателие-колекция на Светлин Русев, Колекция на Вирджиния Георгиев Джакомети, Италия, Ротари клуб "Средец" и частни колекции бяха показани общо 80 произведения от Борис Георгиев. При гостуването си в София по повод организираната от НХГ юбилейна изложба с куратори - Бисера Йосифова, зам. директор на НХГ и Пламена Рачева, г-жа Вирджиния Георгиев Джакомети (осиновена дъщеря на художника) за първи път представи пред публика 30 уникални творби от ранните и изключително ценни рисунки на Борис Георгиев Те са от периода на обучението му в Баварската художествена академия в Мюнхен и от първите години на самостоятелната му практика в Трентинските Алпи. Сред тях са портрети на негови състуденти и преподаватели като Анджело Янг, професор по живопис, един от основателите на сецесиона в Мюнхен, известния професор по графика Петер фон Халм.
Най-голям интерес в рисунките предизвикват серията гротескови портрети непознати до този момент на изследователите на изкуството на Борис Георгиев, сред които са портретите на композитора Игор Стравински и на художника абстракционист Василиий Кандински с художничката Габриеле Мюнтер. При откриването на изложбата за тях и за философията на изкуството на Борис Георгиев ще представи своето проучване изкуствоведа Пламена Рачева, която е инициатор на показването на рисунките в България.
Като цяло експозицията в Градската художествена галерия във Варна обхваща най-важните теми и произведения от различните етапи в творчеството на Борис Георгиев и има приносен характер, защото дава богат и разнообразен изследователски и визуален материал - от най-ранно запазения портрет на София Полковникова от 1908г. рисуван в Санкт Петербург (НХГ) до непознати документални фотографии от живота на художника.
Изложбата "Вечният път" е съпроводена с богат двуезичен каталог на издателство "Кибеа", DVD прожекция с документални кадри и текстове за живота и изкуството на Борис Георгиев с автор Пламена Рачева. При откриването ще бъде представен
"Странстващият пастир" - документален филм за автора в поредицата "Умно село" на БНТ и ВИП Медия. Изложбата е част от официалната програма на Община Варна за 1 ноември -Ден народните будители. |