100 км път с кола през тази година излизат с 8-10 лева по-скъпо заради рекордните цени на горивата.
Това принуди много шофьори да търсят вариант да пестят. Принципно най-добрият начин е да не се ползва автомобил, но има и други способи, които могат да облекчат разходите, без да се стига до краен вариант, при който колата става недвижима собственост.
Сравнително висока икономия на горива може да се получи, ако климатикът на превозното средство се използва пестеливо. Това не означава, че трябва да се изключва или че в купето температурата да е като в сауна. Според редица изследвания оптималната температура в колата е 20-22 градуса. Използването на
климатика на макс качва разхода до 1 литър на 100 км, което означава, че пътят от София до морето например ще се оскъпи с над 10 лева, информира "
24 часа".
Друг определящ фактор за разхода на един автомобил е скоростта. Ако за пример се вземе пак маршрутът от София по магистрала “Тракия" до Южното Черноморие с разстояние от 400 км, то бензинов автомобил от среден клас ще изхарчи 8-9 литра на 100 км път при скорост 140-145 км/ч. Това се равнява на поне 32 литра бензин, или почти 100 лв. Свалянето на скоростта обаче до 110-120 км икономисва 1,5-2 литра на 100 км разстояние, което ще спести близо 30 лв. Подобни са разходите и при използването на дизелов автомобил.
Според изчисления на германския съюз ADAC при шофиране със 160 км/ч разходът на горива е до 2/3 по-висок от този при скорост 100 км/ч. Експертите препоръчват скоростта да е до 70-80% от максимално разрешената, за да е оптимална работата на двигателя.
Така че по-бавното шофиране и поддържането на 2000 оборота на двигателя може да отнемат още 30 минути, за да пристигнете, но и ще имате с около 1/3 по-ниски разходи. Поддържането на ниски обороти на двигателя води до по-малък разход. А това става възможно с бърза смяна на предавките.
Изобщо умният стил на шофиране рязко снижава горивния разход. Това не означава задължително да се кара бавно. Всъщност най-важна не е високата скорост, а начинът на спиране. Просто, докато карате, обмисляйте действията си и ги правете плавно. Разбира се, понякога рязкото спиране е неизбежно и много важно в някои екстрени ситуации. Но ако спирането ви е планирано, намалявайте скоростта постепенно и без спирачки
Ако ви предстои спиране, отнемете крака от педала на газта и оставете колата да продължи по-дълго време по инерция, като през това време тя ще намалява скоростта си. Като доближите дестинацията си, натиснете съвсем леко спирачка и колата ще спре. Така, от друга страна, ще пазите по-дълго време гумите в добро състояние.
След като се качите на главен път, го поставяте на оптимална скорост - например 90 км в час, колкото всъщност е разрешенета извън магистрала, и карате във вашето платно, без да изпреварвате или намалявате по възможност. Или 120 км в час на магистрала и стоите в дясното платно. Ако не спирате непрекъснато или не искате да покажете колко е бърз автомобилът ви, това е най-икономичният и комфортен начин да се придвижвате.
За оптималният разход на горива значение имат и гумите. При спаднали с 0,3 атмосфери в сравнение с препоръчаната стойност от производителя, разходът се увеличава с 6%.
Ако са напомпани с 0,3 атмосфери над препоръчваното, разходът спада с 5%, но тогава има риск да се влоши комфортът на возенето.
Важен е изборът на двигателно масло - за препоръчване са леки синтетични продукти, които могат да намалят триенето на частите от двигателя и да спестяват гориво.