Прилича на малки доматчета, но идва от Индия и бори стреса и тревожността

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:21 / 14.02.2024
1916
Ашваганда е растение, използвано в традиционната индийска медицина или аюрведа. Аюрведичната медицина се практикува от хиляди години и се основава на древни писания и практики, които разчитат до голяма степен на естествени и холистични подходи. Това включва продукти, получени от растения и други естествени вещества, като ашваганда.

В последно време ашваганда придобива популярност, най-вече поради потенциалните си ефекти върху стреса и тревожността.

Ашваганда, известна още като Withania somnifera, е вечнозелен храст, който се среща в Индия, Африка и части от Близкия изток и се използва с медицински цели от хиляди години. Листата, плодовете и корените на растението имат различни активни съставки, много от които са антистресови агенти. Поради това добавката често е наричана адаптоген - вещество, за което се смята, че помага на тялото и ума да управляват стреса.

Има няколко проучвания за ефектите на ашваганда като алтернативно лечение на тревожност, с обещаващи резултати. Но повечето от проучванията не считат подобрението за достатъчно значително, имат твърде малък размер на извадката или имат висока вероятност за отклонение. Има обаче предварителни доказателства, че добавката може да помогне в случаи на стрес.

Ашваганда е по-добра за намаляване на тревожността при хора, които са хронично стресирани и изпитват тревожно разстройство. И по-малко ефективна при стандартни форми на тревожност, които не са свързани със стреса.

Някои краткосрочни странични ефекти са изследвани, но дългосрочната безопасност и ефектите на добавката все още не са напълно известни. Доказано е, че наистина има ефект върху невротрансмитерите поради това е препоръчително да не се приема за повече от 3 месеца.

В краткосрочен план възможните странични ефекти на ашваганда могат да включват гадене, повръщане и диария. При мъжете има съобщения, че добавката повишава нивата на тестостерон - от своя страна, повишава сексуалното желание и нивата на енергия. Това може да звучи като нещо добро, но високите нива на тестостерон също имат недостатъци, свързани с повишени нива на агресия, висок риск от рак на простатата, оплешивяване, промени в настроението и в поведението. Има и малък брой съобщения за увреждане на черния дроб,пише puls.bg . По време на бременност и кърмене не трябва да се употребява ашваганда. 

Ашваганда може потенциално да взаимодейства с определени лекарства, включително антиконвулсанти, лекарства за понижаване на кръвно налягане и лекарства за щитовидна жлеза.

Препоръчителният дневен прием е около 300 до 500 милиграма веднъж или два пъти на ден, но не трябва да се надвишава горната граница от 1000 милиграма на ден.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Никол Кидман потъна в скръб. Внезапно загуби майка си
Фурията Денислава стана жури на конкурс за миски
Иван Христов обра точките на плажа
Предупредиха ни: Това не се е случвало от почти 23 години
Нова снимка на Камелия показва колко е пораснал синът й
Миската Моника от "Игри на волята" се оказа изкусна готвачка 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).