Приложете тези съвети, ако искате да снимате като професионален фотограф
Любовта ми към дивата природа идва от родителите ми, които ме възпитаха да обичам и уважавам естествения свят. Като срамежлив тийнейджър чувствах, че природата е мястото, на което принадлежа. Документирането ѝ за мен дойде естествено – всички ние сме част от нея. Не е нужно да искате разрешение, за да сте там: трябва само да се държите като гост и ще бъдете приети. Някои от любимите ми проекти за дивата природа включват ежедневни теми, които може да се приемат за даденост.
Ето нашите съвети за страхотна фотография на дивата природа:
Започнете от вкъщи
Независимо дали целта ви е да станете професионален фотограф, да снимате рядко животно или просто да подобрите техниката си, погледнете първо към задния си двор. Гълъбите, катериците и елените са диви животни – и повечето пъти изненадващо и уникално изображение на "обикновено“ животно е по-добро от посредствено изображение на по-рядко. Потърсете местообитание на животно, което можете да посещавате отново и отново – колкото повече възможности си давате, толкова по-голям шанс ще имате да получите снимка, с която се гордеете.
Напишете си домашното и бъдете търпеливи
Преди да снимате, трябва да се подготвите. Първо, разберете кои видове са често срещани в района. Може да ви е от полза да проучите местен парк или дори около вашия блок. Докато търсите, използвайте приложения като iNaturalist и Merlin Bird ID, за да идентифицирате и да се запознаете с местните видове.
Животните са като нас, те са създания на навика: ще откриете, че посещават едни и същи места в определени часове на деня или при определено време. Обърнете внимание на тези навици, докато проучвате, и предприемете няколко разузнавателни обиколки, за да видите тези навици в действие, пише nationalgeographic.bg. С течение на времето може дори да забележите следите, които животните оставят след себе си, от изпражненията до стъпки.
Доближете се до обекта
Когато използвате смартфон, изненадваща подробност, която хората обикновено забравят, е почистването на обектива. Носете кърпички за лещи със себе си или използвайте памучна риза.
Забравете за цифровото увеличение и се доближете физически до обекта. Изкачете се по-високо, ако е необходимо, за да сте на едно ниво с него. Това ще създаде по-интимен образ. Няма да се прочуете като пазите дрехите си чисти: може да се наложи да пълзите в калта, за да направите кадъра – тревожете се за прането по-късно.
Опитайте също да експериментирате в черно и бяло, което може да премахне разсейването на цветовете и да фокусира вниманието върху композицията, действието и сцената. При повечето съвременни смартфони можете да върнете изображението отново в цветния вариант, ако промените решението си.