На партия "Величие" не ѝ достигнаха няколко гласа, за да влезе в парламента, а от ЦИК изписаха резултата ѝ така: 3,999%.
"Това е нечувано и до края на живота си такова нещо няма да видя. Не съм виждал тройка, точка и три деветки. Правилото е тройката да стане четири. Ще видим как ЦИК разбира математиката. Всички видяхме как в секционните комисии валидни бюлетини стават невалидни. Например, не им стигат 12 гласа. Ако някой е направил валидни 301 невалидни бюлетини, което е твърде вероятно, той е вдигнал общия брой гласове. Ако ги махнете, то "Величие" е вътре. Това е в рамките на статистическата грешка", коментира математикът от БАН проф. Николай Витанов.
Според него е твърде проблематично партия, която е взела 100 хил. гласа на изборите, да бъде елиминирана заради 12 гласа. И това ще се отрази на доверието на народа в политическата система, предупреди гостът на
Bulgaria ON AIR.
За един с 8 партии в НС е по-лесно, но за друг е лесно с 9 "Улеснява се работата на г-н
Бойко Борисов. Депутатите, които няма да вземе "Величие", ще се разпределят. Ще отидат при ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС-Ново начало. Борисов ще получи трима, което го доближава до 120. Той трябва да изчака изборите в САЩ. Може да се получат интересни работи, ако Тръмп победи", каза още проф. Витанов.
Математикът е категоричен, че
Бойко Борисов трябва да направи правителство, тъй като с поредицата от избори се задава опасност за политическата система в България - потенциална пропрезидентска партия, която може да вземе над 30%.
С кого трябва да разговаря Борисов"На първо място Борисов трябва да говори с ПП-ДБ, а те ще играят ролята на примадона. Ако Тръмп спечели изборите, примадоната може да бъде изоставена, без да се наложи да бъде приластена. На Борисов му трябват 40 и няколко, 50 депутата. БСП станаха сговорчиви, той и с ИТН би се разбрал.
Проблемът е в ПП-ДБ. Не знам ПП-ДБ как ще убеди избирателите си да преглътнат ДПС на Пеевски. Борисов има вариант да вземе МЕЧ. Ако тръгне да се прави правителство, ГЕРБ ще е вътре", обясни проф. Витанов.
"Не се лъжете от това, че вотът се е подобрил. Един човек, точно преди да умре, започва да се оправя и показателите да изглеждат добре. Въпросът е на какво се дължи лекото повишаване на активността. Не очаквам избори през януари, обикновено са март месец", завърши математикът от БАН.