Проучванията сочат: Стоенето по цял ден на работа оказва влияние върху здравето на сърцето ни
Години наред са ни казвали, че "седенето е новото пушене“, но нови изследвания показват, че стоенето може да окаже влияние и върху здравето ни.
Ново проучване, публикувано миналия месец в Medicine & Science in Sports & Exercise , установи, че стоенето на работното място за продължителни периоди от време има отрицателно въздействие върху кръвното налягане на участниците в продължение на 24 часа. В същото време прекарването на повече време в седнало положение на работа се свързва с по-здравословно кръвно налягане.
"Ние знаем, че физическата активност е полезна за поддържане на здравословни нива на кръвното налягане“, каза съавторът на изследването Jooa Norha , докторант в университета в Турку, пред Health . "Въпреки това, някои предишни проучвания показват, че да бъдеш активен на работа всъщност може да бъде пагубно, докато дейностите в свободното време са полезни за теб.“
Ето какво трябва да кажат експертите за новото изследване, защо е важно да си правите почивки както в седнало, така и в изправено положение и начини да защитите по-добре здравето си на работното място.
Новото проучване, проведено от Norha и други изследователи от университета в Турку във Финландия, се основава на данни от 156 работници на възраст от 60 до 64 години. Над 80% от участниците са жени, а 75% са имали "неръчен труд“. " работни места.
Изследователите са наблюдавали кръвното налягане на участниците в течение на 24-часов период, като по-специално са анализирали как тези показания са се променили въз основа на това дали хората са били заседнали или активни на работа, през свободното време и в неработни дни.
За да направят това, участниците бяха помолени да носят устройства за проследяване на активността на бедрата си, за да измерват активността си, която беше групирана в една от четирите категории:
Лека физическа активност (включително бавно ходене и движение)
Умерена до интензивна физическа активност (включително бързо ходене, бягане, колоездене и изкачване на стълби)
Те също така носели преносими монитори, които измервали кръвното им налягане на всеки 30 минути в продължение на 24 часа.
"С тази настройка успяхме да видим как активността е свързана с кръвното налягане през целия ден и нощ, вместо само едно измерване“, каза Нора.
Данните показват, че разликите в това колко хора се движат по време на работа, по-специално, са свързани с по-добро или по-лошо 24-часово отчитане на кръвното налягане.
Хората, които основно остават седнали на работа, имат по-ниско - и следователно по-здравословно - 24-часово диастолично кръвно налягане. ( Диастоличното кръвно налягане е второто или най-долното число в отчитането на кръвното налягане.) Междувременно хората, които прекарват повече време на краката си на работа, или в изправено положение, или в лека физическа активност, са имали по-лоши показания за 24-часово диастолично кръвно налягане.
Изследователите не откриха никаква връзка между кръвното налягане и нивата на активност на хората през свободното им време или в неработни дни.
Въпреки че има редица проучвания, разглеждащи връзката между нивата на активност и сърдечно-съдовото здраве, Norha каза, че това изследване се откроява, защото използва по-прецизно 24-часово измерване на кръвното налягане.
"24-часовото измерване ни дава по-добра представа за това как нивата на кръвното налягане се променят през деня“, каза той. "Ако кръвното налягане е леко високо през целия ден и остане високо през нощта, напрежението върху сърцето и кръвоносните съдове може да причини сърдечно-съдови заболявания в дългосрочен план.“
Проучването обаче има и някои ограничения. Тъй като участниците са по-възрастни финландци, не е ясно дали тези констатации биха се приложили към други възрасти и демографски данни - особено след като като група те са били по-активни и са имали по-малко хипертония от общото население. Освен това само една четвърт от участниците са работили физически, което може да е изкривило резултатите.
Защо стоенето на работа влияе върху кръвното налягане?
Причината, поради която стоенето прав за дълги периоди от време може да повлияе на сърдечно-съдовото здраве, е доста проста: може да причини натрупване на кръв в краката, каза Нора.
"За да се поддържа адекватен кръвен поток в останалата част от тялото, кръвоносните съдове се свиват и сърцето започва да изпомпва по-силно, което повишава кръвното налягане“, обясни той.
По-научният термин за това явление е венозен застой — това състояние възниква, когато вените имат проблеми с придвижването на кръвта обратно към сърцето, натоварвайки сърдечно-съдовата система, каза д-р Мустали Дохадвала , кардиолог в частна практика в Heartsafe Boston, пред Health .
Правенето, свързано с работата, може да бъде особено вредно, ако работниците не могат да си вземат почивки, когато сметнат за необходимо, добави той.
Но констатациите от проучването не са непременно извинение да изберете да се излежавате пред обичайната си рутинна тренировка.
"Бих направил заключения със зърно сол“, каза д-р Базел Рамлауи , началник на кардиоторакалната хирургия и съдиректор на сърдечния институт Lankenau в Main Line Health, пред Health . "Медицинската литература съдържа значителни доказателства в подкрепа на правите и активните работни места пред седналото [или] заседнало поведение.“
Например изследване, публикувано през 2019 г., заключава, че прекарването на по-малко време в седнало положение и повече време във физически дейности може да подобри кръвното налягане.
Системен преглед от 2020 г. на съществуващи изследвания установи, че замяната на седене със стоене може да доведе до много малки, но статистически значими понижения на нивата на кръвната захар и телесните мазнини. Въпреки това, той няма значителен ефект върху нивата на липидите, кръвното налягане, теглото и обиколката на талията.
Поддържане на физическа активност по време на работа
Необходими са повече изследвания, за да се определи дали стоенето на крака или седенето на бюро е по-добро за вашето здраве като цяло. Но експертите са съгласни, че включването както на движение, така и на почивка в седене в работния ден е от решаващо значение за всички.
"Ключът за всички работници – независимо дали работят в офис или физически натоварващи работни места – е умереността, комбинирайки периоди на стоене, движение и почивка, когато е необходимо“, обясни Рамлауи.
За заседналата работа Дохадвала каза, че могат да подобрят здравето си чрез:
Получаване на поне 200 минути умерено интензивна физическа активност всяка седмица
Присъствие или провеждане на срещи, докато се разхождате, ако е възможно
Правете редовни почивки, за да раздвижите краката си
Носете компресионни чорапи за крака , за да намалите риска от натрупване на кръв или проблеми с вените
А за тези хора, които работят на краката си, Norha подчерта, че трябва да ограничат времето, прекарано в изправено положение, ако е възможно, за да поддържат здравословно кръвно налягане.
"Правенето на почивки при ходене или седене от неподвижно стоене може да бъде от полза“, обясни той.
Дори за тези, които прекарват деня си в разходки или по друг начин имат по-активна работа, те все още трябва да участват в умерено интензивна физическа активност на последователна основа, за да поддържат здравето си, добави Дохадвала. Това може да помогне за "смекчаване на необичайните повишения на кръвното налягане и неблагоприятните странични ефекти и усложнения на неконтролираната системна хипертония“, каза той.
Също така е важно да вземете всички необходими предпазни мерки, ако имате физически натоварваща работа.
"За тези в строителството или подобни области, изискващи тежко повдигане, правилната опора за гърба и безопасните техники за повдигане са от съществено значение за предотвратяване на увреждане на гръбначния стълб и ставите“, каза Рамлауи.