Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Психотерапевтът Огнян Димов: Тревожността е все по-често срещано явление в съвременното общество
© Фокус
Тревожността е силно наболяла тема в съвременното общество, чието проявление е все по-често срещано и малко познато. Новият български сериал "Тревожност" успява да улови дълбоките проблеми на съвременния човек и да предизвика поводи за размисъл по темата. Това коментира в предаването "Сториборд" на радио "Фокус" психоаналитикът и психотерапевт д-р Огнян Димов, от практиката на когото са взети част от историите в сериала. Димов е автор на книгите "Агресията в семейството: Пътища за преодоляване" и "Тревожността: Причини, смисъл, разрешаване".

"Тревожността е характерна тенденция за съвременния цивилизован човек. Тревожността е проблемното, травматичното състояние, в което все повече хора се потапят, защото покрай подобряване на условията на живота се заражда едно усещане за несигурност, като тенденцията през последното десетилетие е случаите на тревожност да нарастват главоломно", каза той и допълни, че тревожността е класическата депресия, трансформирана или изказана през езика на перфекциониста. Състоянието на тревожност се усеща като буца в гърлото, усещане за безсмислие, неспособност и невъзможност да се справим с несигурното в живота. "Съвременният човек забравя, че несигурността е в основата не само на нещо неприятно, болезнено, травматично и заплашващо, но тя е в основата на спонтанността, на радостта, на изненадата, на приятната изненада, на стимула за живота изобщо."

Начинът за справяне с усещането за тревожност се крие в осъзнаването на настоящия момент, който да ни помогне да спрем тези непрекъснати илюзорни до голяма степен сюжети, в които сме потопени. Второто е да намериш начин да си насочиш вниманието към нещо друго – откриване на някакъв смисъл и употребяване на вече заложен потенциал в нас е добър способ за борба с тревожността, посочи още той. "И трето, това са стоп техниките – просто да спреш да мислиш какво ще бъде или какво е било. Отдели пет минути, след като излезеш от работа, да направиш равносметка, да сложиш нещата по местата им и да кажеш: "Край!".

Режисьорът Илиян Джевелеков вижда възможност да бъдат пресъздадени случаите от професионалната практика на психотерапевта и в художествена форма, в сериала "Тревожност", като работата им по адаптирането на сценария дава възможност на д-р Димов да разшири посланията, които тези истории носят със себе си. "Това за мен беше един прекрасен период от живота ми и това, което е крайният продукт и резултат от филма, наистина удовлетворява. Това е първият сериал с подобна тематика и фактът, че една сцена от терапевтичен сеанс трае половин час и не отегчава, а напротив, задържа вниманието, и хората искат, и ми се обаждат и казват: "Какво става, искам да видя продължението!", вече е достатъчно красноречив,“ посочи психотерапевтът и допълни, че самият сериал е толкова майсторски направен, че може да функционира и като своеобразен помощник срещу тревожността в истинския живот.

Друг филм, в който се третира темата за тревожността, е психологическата драма "Антихрист" на Ларс фон Триер, който е своеобразна генеалогия на съвременните отношения. "Това е филм, който съм гледал с тетрадка в ръка, и той дава точно тези послания. На пръв поглед нещо ужасно се случва, но зад всичко това има дълбоки механизми, които се случват и които много са повлияли за написването на книгата ми за агресията в семейството. И без да ги познаваме и да ги осъзнаваме, много трудно можем да се справим", сподели той.

Водещият Благой Д. Иванов посочи "Шесто чувство" (The Sixth Sense) като пример за филм, който макар със свръхестествен сюжет, успява да направи психоанализа на детската тревожност, а психоаналитикът го допълни с анимацията "Отвътре навън“ (Inside Out), която дава възможност на човек да разбере по-добре себе си. "Способността да можем да слагаме думи върху преживяването ни вкарва в състояние на яснота със себе си, с нашето минало и с това, което сме. Имайки яснотата, можем да надградим всичко останало, което искаме да бъдем. Това усещане за яснота, се поддържа точно в едни такива актове на самоосъзнаване."

Д-р Огнян Димов сподели също, че в момента работи върху нова книга, чийто акцент е любовта. "Предстои и най-важното предизвикателство: имам намерение от Нова година да започна публични лекции на различни теми. Имах такива вече в Интер Експо Център и се изненадах много приятно колко хора искат да дойдат. Не просто да дойдат в кабинета да говорят за себе си, а да слушат лектора, след което да се даде възможност човек да изрази в аудитория това, което мисли. Получи се нещо изключително като усещане – един разговор, макар и при 400 души, изключително интимен и много задушевен и с много послания, надявам се."








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Национална баскетболна лига сезон 2024/2025
Пожар в катедралата "Нотр Дам" в Париж
Катастрофи в България
Протест на таксиметрови шофьори
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: