Пътешественикът Ивелина Рускова: Кападокия допринесе да разширя своя мироглед и кръгозор за Турция
Кападокия ме обогати много и допринесе да разширя своя мироглед и кръгозор за Турция. Това каза пътешественикът и астролог Ивелина Рускова в предаването "Куфарът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Природата на района е много различна. "Няма нищо общо с тази в европейската част, която ние познаваме. Потапяш се в един наистина различен свят, който е изпълнен с един различен дух – турски", разказа пътешественикът.
Тя препоръча Кападокия да се посети през март-април или септември-октомври заради горещините.
Скалните градове в Кападокия са давали подслон на фригийци, перси, ранни християни, араби, селджуки, османски турци. Мястото е средище на духовна култура и на християнството. "Това, което ме впечатли наистина, е, че християните са се укривали по тези места. Малките църкви са вкопани в меките вулканични скали. Някои от тях датират още от V век. Начинът, по който те са изрисувани, показва различното време, в което са живели тези християни", разказа Ивелина Рускова.
Мистично и загадъчно – така определи тя Кападокия. Някои от жилищните помещения достигат до 18 етажа в дълбочина. Коридорите са тесни и ниски, а стаите – малки. Вентилационните шахти са изградени така, че да осигуряват свеж въздух на всички нива, обясни тя.
"Попаднахме в една къщичка на шест етажа, вкопани в скалата. Минахме през всички стаи – кухните, спалните, местата за съхранение на продукти, малки тераси. Много е интересно, че и животните са живеели заедно с хората в помещения, намиращи се в близост до жилищните", разказа Ивелина Рускова.
Скалният град е населяван до 80-те години на миналия век. През 80-те години турската държава извежда населението на Кападокия насилствено, за да направи района туристическа атракция.
Повечето забележителности на скалния град са съсредоточени около столицата Гьореме. Музеят на открито е вкаран в списъка на ЮНЕСКО.