Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Развитието на диабет тип 2 преди 50-годишна възраст може да повиши риска от деменция
Автор: Екип Varna24.bg 19:12 / 26.11.2024Коментари (0)348
©
Въпреки че диабет тип 2 – състояние, при което тялото не е в състояние да използва правилно или произвежда инсулин – обикновено се наблюдава при възрастни на възраст 45 и повече години, изследването на Trusted Source показва, че по-висок процент на по-млади възрастни сега развиват състоянието по-рано в живота.

Минали проучвания показват, че диабет тип 2 е рисков фактор за развитие на деменция.

Сега изследователи от колежа по медицински сестри Rory Meyers на Нюйоркския университет са открили, че възрастните, диагностицирани с диабет тип 2 преди 50-годишна възраст - особено тези, които имат затлъстяване - имат по-голям шанс да развият деменция, отколкото тези, които получат диагноза диабет тип 2 по-късно в живота.

Връзката между по-рано диагностициран диабет и деменция

За това проучване изследователите са анализирали данни за около 1200 възрастни в САЩ на възраст 50 и повече години от проучването Health and Retirement StudyTrusted Source, проведено от Института за социални изследвания на Университета на Мичиган.

По време на проучването "Здраве и пенсиониране“ всички участници са имали диабет тип 2 и без диагноза деменция.

Възрастите на участниците с диабет тип 2 са групирани по възраст преди 50 години, между 50-59, 60-69 и 70 години или повече.

"Въпреки че знаем, че диабетът увеличава риска от деменция, нововъзникваща тенденция привлече вниманието ни – диабет тип 2 се появява в много по-млада възраст, отколкото преди,“ Бей Ву, д-р, FAAN, FGSA, професор на декана по глобално здраве и зам. каза деканът по изследвания в колежа по медицински сестри Рори Майерс на Нюйоркския университет и старши автор пред Medical News Today.

Ву каза, че в световен мащаб броят на хората, диагностицирани с диабет преди 40-годишна възраст, нараства.

"Тази промяна повдигна важен въпрос, който не беше напълно разгледан: Дали развитието на диабет по-рано в живота влияе върху риска от деменция по различен начин от развитието му по-късно? Предишни изследвания показват, че хората, диагностицирани с диабет в по-млада възраст, често имат по-лоши резултати за здравето, включително по-лош контрол на кръвната захар и повече сърдечно-съдови проблеми “, продължи Ву.

"Ние предположихме, че по-продължителното излагане на усложнения, свързани с диабета, също може да увеличи риска от деменция. Това, което е особено обезпокоително, е, че малко проучвания са изследвали тази връзка конкретно сред хора с диабет тип 2. Повечето предишни изследвания са сравнявали индивиди с диабет с тези без диабет, но ние искахме да разберем рисковите модели в самата тази група. Разбирането на това може да помогне на доставчиците на здравни услуги по-добре да идентифицират високорисковите лица и да разработят по-целенасочени стратегии за превенция“, каза той.

Диагнозата на диабет тип 2 преди 50 години увеличава риска от деменция 1,9 пъти

След проследяване от около 10 години почти 18% от участниците в проучването развиват деменция.

След анализ Ву и нейният екип установиха, че участниците, които са получили диагноза диабет тип 2 на по-млада възраст, повишават риска от деменция в сравнение с тези, диагностицирани на възраст 70 и повече години.

Участниците, диагностицирани с диабет тип 2 преди 50-годишна възраст, са имали 1,9 пъти по-голяма вероятност да развият деменция. Получаването на диагноза на възраст между 50 и 59 години повишава риска от деменция 1,72 пъти, а между 60 и 69 години с 1,7 пъти.

"Най-поразителното е, че открихме, че колкото по-рано някой развие диабет тип 2, толкова по-висок е рискът от деменция при него – като тези, диагностицирани преди 50-годишна възраст, имат почти два пъти по-голям риск в сравнение с тези, диагностицирани на 70 или повече години," Сян Ци, PhD, RN, асистент професор в NYU Rory Meyers College of Nursing и първи автор каза пред MNT. "Това не беше просто леко увеличение; видяхме ясен модел "доза-отговор“, при който по-младата възраст при поставяне на диагнозата постоянно е свързана с по-висок риск от деменция.“

"Това, което прави това особено тревожно, е, че виждаме бързо нарастване на диабет тип 2 с ранно начало в световен мащаб“, продължи Ци. "Нашите констатации показват, че тази тенденция може да доведе до по-голяма вълна от случаи на деменция в бъдеще, тъй като тези хора остаряват. Това е в съответствие с акцента на Lancet Commission от 2024 г., че "колкото по-рано, толкова по-добре“ за намаляване на риска.“

Най-висок риск от деменция сред хората със затлъстяване

Изследователите също така установиха, че затлъстяването изглежда играе роля във връзката между диабет тип 2 и деменция. Те открили, че участниците със затлъстяване, които са получили диагноза диабет тип 2 преди 50-годишна възраст, са имали най-висок риск от деменция в проучването.

"Констатациите стават още по-значими, когато вземем предвид затлъстяването“, смята Ци. Той каза, че са открили, че хората, които са имали затлъстяване и които са били диагностицирани с диабет преди 50-годишна възраст, са имали най-висок риск от деменция, което е еквивалентно на три пъти по-голям риск от лица, които не са имали затлъстяване и са били диагностицирани с диабет след 50-годишна възраст.

"Това взаимодействие между ранния диабет и затлъстяването предполага, че имаме множество точки за намеса за превенция. Тези резултати не са само академични - те имат непосредствени клинични последици. Те ни казват, че трябва да бъдем особено бдителни за когнитивното здраве при по-млади пациенти с диабет, особено тези със затлъстяване“, добави Ци.

"Нашето изследване подчерта една особено тревожна тенденция: по-младите хора, развиващи диабет тип 2, са изправени пред значително по-висок риск от деменция, особено ако живеят и със затлъстяване. Това е обезпокоително, тъй като диабетът и затлъстяването се увеличават в по-млада възраст и засягат все по-голям брой хора“, добави Ву.

Необходими са повече изследвания за диабет тип 2 и мозъка

MNT също разговаря с Клифорд Сегил, DO, невролог в здравния център на Providence Saint John в Санта Моника, Калифорния, за това проучване.

"Повишените кръвни захари увеличават риска от сърдечен удар или инсулт и следователно увеличават риска пациентите с диабет тип 2 да имат съдова деменция, но не и деменция на Алцхаймер. Съдовата или мултиинфарктна деменция е субкортикална деменция, при която хората стават по-бавни (отколкото) забравящи“, каза Сегил.

"Бих искал да видя MRI на мозъците на тези (проучване) участници и скринингов когнитивен тест, за да определя дали ранният диабет причинява влошаване на когнитивните способности в допълнение към очакваното влошаване на мозъчната хронична исхемична болест на бялото вещество“, добави Сегил.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: