Румяна Борисова: Популярност набират солените басейни

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
11:30 / 29.05.2024
1406
Качеството на водата в басейните трябва да се следи стриктно и да се спазва режим на почистване и дезинфекциране на съоръженията, за да се гарантира доброто здраве на ползващите го. Това коментира в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус" предприемачът и собственик на фирма за басейни Румяна Борисова.

Един от най-разпространените начини за поддържане на доброто качество на водата е използването на хлор, който бива два вида: бърз и бавен. "Бързият хлор е този, който поставяме винаги при първоначално напълване на басейна, за да повдигнем първоначално нивата на хлор във водата, да се подсигурим и да избием всички видове микроорганизми в нея. Изчакваме няколко дни, защото нивата на хлор във водата стават много високи, след което използваме бавен хлор, който обикновено е на таблетки и те са в повечето случаи мултифункционални", разказа тя. 

Много важен фактор е и киселинността на водата или нейното pH, което трябва да бъде между 7 и 7,4, за да може всички останали препарати включително и най-вече хлорът да действат правилно. "Ако pH е извън тези норми, хлорът се разгражда по различен начин: при ниско pH се отчупва и пада като парченца по дъното и не може да се усвои, при високо pH се изпарява твърде бързо", каза тя и добави, че е желателно при домашните басейни pH на водата да се измерва поне веднъж седмично, а при публичните – поне веднъж дневно.

Лекото позеленяване на водата се дължи на появата на микроводорасли, което според специалистът не е опасно, но е признак за липсата на достатъчно дезинфектант във водата. "Когато водата е мръсна, чисто визуално ние забелязваме, че тя е мътна. За жалост опасните неща, каквито са вирусите и бактериите, с просто око не можем да видим,“ и затова е добре да се следят нивата на pH на водата и на хлора чрез лакмус ленти или други тестери, обясни тя.

Особено популярност напоследък набират т.нар. солени басейни, в които не се добавя допълнително хлор. Интересното за тях е, че те произвеждат сами хлор. "Хлорът, който се произвежда, е натурален. Това се постига чрез солна електролиза чрез титаниева клетка, монтирана в тръбите. Басейнът се прави солен – сипва се техническа сол, която е с много висока чистота, над 99.4%. Може да се ползва и морска сол, но пречистена с много висока чистота. Това е един непрекъснат безкраен процес и солта, която сме поставили веднъж в басейна, тя никога не се изразходва, което прави тази система много по-икономична. А природният хлор има по-различни качества от химичния, много по-щадящ е, но като ефективност е абсолютно еднаква и много по-добре за тялото,“ обясни още предприемачът Румяна Борисова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1048):
07.09.2024 Вижте задръстването край Кресна! По-добре изберете друг маршрут!
07.09.2024 На връщане от Гърция българка възкликна: От години не съм виждала такава колона!
07.09.2024 Силна буря удари известен наш морски курорт!
07.09.2024 Един от най-красивите плажове в България прилича на сметище
07.09.2024 Българин в задръстването на границата с Гърция: Горе-долу се движим бързо, но има много нагли шофьори!
07.09.2024 Огромна опашка от автомобили от Гърция към България
Още новини от Любопитни новини:
Никол Кидман потъна в скръб. Внезапно загуби майка си
Фурията Денислава стана жури на конкурс за миски
Иван Христов обра точките на плажа
Предупредиха ни: Това не се е случвало от почти 23 години
Нова снимка на Камелия показва колко е пораснал синът й
Миската Моника от "Игри на волята" се оказа изкусна готвачка 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).