Сценаристът Георги Иванов за "Войната на буквите": Искахме да покажем как се изгражда един велик българин

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:51 / 26.05.2023
1783
Сценаристът създава нещо, което започва да живее свой собствен живот и други хора след това го интерпретират. Т.е. егото и суетата на сценариста трябва да бъдат намалени на минимум. Това каза сценаристът Георги Иванов в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Документалното кино по думите му има неудобството, но същевременно и лукса, да представя образи или да пресъздава събития, свързани с реалността, които са се случили или ще се случат. "Това понякога е пречка, защото не знаеш как ще се развие тази история, докато я снимаш. Имаш някаква идея, посока, гръбнак, но оттам нататък как ще се развият нещата понякога е абсолютно непредсказуемо“, обясни той.  

Георги Иванов подчерта, че при започване на работа по всеки нов филм сценаристът трябва да подходи отговорно и да направи сериозни предварителни проучвания по съответната тема, била тя историческа, социална или друга тематика.  

Той разказа за работата си по сериала "Под прикритие“. "Стараехме се героите да бъдат максимално реалистични, с нюанси. Тези нюанси ги направиха плътни и истински образи, в които зрителите вярваха. Ползвахме криминалния консултант Слави Ангелов, който ни даде такива детайли, които не присъстваха в пространството, директно от съдебни дела и факти от последните 20-30 години. Те доуплътниха историята и я направиха реалистична и разпознаваема в цял свят“, коментира Георги Иванов.  

Сериалът "Войната на буквите“ стъпва върху общоприети исторически факти, но детайлите са плод на интерпретация, посочи сценаристът. Темата, заложена в романа "Войната на буквите“ на Людмила Филипова, е ярка препратка към съвремието, допълни Иванов. "Когато подходихме към този филм, се опитахме да пресъздадем не толкова мащаба на времето, защото това е почти невъзможно, а повече искахме да бъде история, движена от героите. Искахме да направим силни герои, да видим техния път, тяхното развитие, особено на младите княз Баян и цар Петър, което беше предизвикателство. Искахме да покажем как се изгражда един велик българин, една велика личност, през какъв път минава, особено когато на плещите има наследството на една цяла държава. Впечатляващото тук е, че още през средновековието цар Борис и цар Симеон са осъзнали силата на езика като фактор за независимост и сплотяване на държавата, културата и силата на един народ“, коментира сценаристът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (6921):
15.09.2024 Мира Добрева: Болестта ме отказа от егото ми, самотата убива хората
27.07.2024 Тихомир Георгиев, DJ Тишо: Най-голямото предизвикателство пред независимите изпълнители са представянето им в медиите и финансирането на собствените им продукти
17.05.2024 Тя е едно от "златните момичета" на Нешка Робева и е единствената двукратна носителка на световната купа по художествена гимнастика
06.05.2024 Родният хайлайф се скъса да си показва яйцата, Камелия - майстор на
агнешкото
23.04.2024 Певицата Валя с подробности за своята "Рана"
22.04.2024 Сериалът "Baby reindeer": Шокиращо искрено изследване на тормоза и
обсесията
Още новини от Любопитни новини:
Коледа е на път! Заповядайте на гости в селото на Дядо Коледа - с...
Галещо небцето изкушение: Перфектният коктейл, който ще ви сгрее ...
Звездите са подготвили изненади за събота, някои зодии няма да по...
Думите с преносно значение в нашия език
Месото, което е избор номер едно за много хора – влияе благоприят...
Мария Бакалова скърби, загуби близък човек


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).