Ще се замислите преди да си правиш татуировка
Група учени от университета в Лунд (Швеция) сравняват честотата на различни видове лимфоми при хора на възраст от 20 до 60 години, със и без татуировки.
Проучването показало, че наличието на татуировка може да повлияе на развитието на рак. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание ClinicalMedicine.
Проучването се основава на досиета на пациенти от Шведския национален раков регистър. Учените са взели предвид диагнози, поставени от 2007 до 2017 г.
Извадката включвала собственици не само на татуировки, но и на перманентен грим: перманентен и полуперманентен грим и микроблейдинг (специално "рисуване“ на вежди).
Учените също така са взели предвид различни фактори, които могат да увеличат риска от рак: тютюнопушене, консумация на алкохол и професионални рискове, свързани с излагането на канцерогени.
Проучването установило, че хората с постоянни татуировки по тялото и лицето имат с 21% по-висок риск от лимфом. Въпреки това размерът на татуировката не влияе значително на вероятността от развитие на рак. Цветът на пигмента също не променя риска от развитие на лимфом. Причината може да се крие в състава на мастилата за татуировки.
Цветните пигменти могат да съдържат така наречените първични ароматни амини (PAA), а черните мастила често са с полициклични ароматни въглеводороди (PAHs), които могат да проникнат в лимфните възли и да провокират рак.
В пигментите от всички цветове се срещат и метали: арсен, хром, кобалт, олово и никел, съобщи zdrave.to.
Оказва се също, че хората, които са премахнали татуировка, имат дори по-висока честота на лимфом. Това може да се дължи на неблагоприятния ефект от самата процедура за отстраняване на пигмента.