Що е то "планетарно хранене"?
Какво означава терминът “планетарно хранене"? Отговорите дава експертът по хранене Мария Жекова в “Денят на Фокус" по радио “Фокус". “Растителните продукти като плодове, зеленчуци, бобови, зърнени храни са най-щадящи за тялото и за земята. Би следвало да залагаме на тези храни и да ограничим леко месото, без да ги изключваме", каза още Жекова. Сезонното отглеждане на храните от местни производители е идеален вариант, подчерта тя. Това е планетарното хранене - повече растителни и малко по-малко животински продукти, което щади и планетата ни.
63% от участниците в проучване, в чието изготвяне е участвала и Жекова, заявяват, че пазаруват месо и зеленчуци основно от хипермаркетите. 93% от представителната извадка се хранят с плодове и зеленчуци и месо. Повечето респонденти приготвят храната си вкъщи и си носят обяд на работното място. Това увеличава отговорността на големите вериги магазини да предоставят качествена храна, категорична е Жекова.
Големите вериги все повече застъпват българските производители, което е много ценна тенденция. Храна,произведена в сезон и на нашата земя е най-прясна и най-полезна за нас. Няма как да приемаме, че в тези големи вериги храната е с по-ниско качество - зависи от потребителя и информираността му какво се купува. Когато направим лично проучване,
откриваме добри продукти и се храним здравословно, пазарувайки и от тези вериги, каза още Жекова .
“Плодове и зеленчуци, месо и млечни продукти са най-купуваните хранителни стоки у нас, сочи изследването. Осведоменост има, хората стават все по-информирани за това, какво включва полезната диета за организма", каза още Жекова. Проучването е направено въз основа на концептуален хранителен режим, който да бъде здравословен за човека, но и за планетата - планетарното хранене. Здравето на Земята и на човека са свързани, подчерта експертът.
“Всеки от нас носи отговорност за здравето на планетата. Хубаво е да се замислим за практиките, по които се произвежда храната ни. Хората днес могат да бъдат много по-здрави отпреди. Когато обикалям България и записвам истории, откривам, че преди хората са живели с много ограничен набор хранителни продукти. Хранели са се, за да оцеляват. Днес сме големи късметлии, че имаме възможност за богат избор на храни. Много производители имат чудесна продукция и е важно да се информираме къде да я намерим.
“Радва ме, че мислим повече с какво се храним - особено младите хора. Това ние вече възпитаваме от детска възраст, наблюдавам около себе си деца, които внимават какво ядат и имат желание да рециклират", даде подробности по темата Жекова.
“Пътят за мен е да се учим от начина, по който сме обработвали земята с уважение, взимаме днешното научно знание и вървим напред. Няма как да се върнем в миналото", подчерта Жекова. “Вярвам, че осъзнатото хранене трябва да бъде политика и образователна тема в училище", каза още тя.