Първият концерт е тази вечер в зала 1 от 19 ч. и е в памет на проф. Емил Камиларов. Участва камерният ансамбъл „Софийски солисти". Диригент е проф. Пламен Джуров. Солисти са проф. Дина Шнайдерман - съпруга и съратница на проф. Камиларов, проф. Минчо Минчев, проф. Гинка Гичкова, проф. Стефан Камиларов - син на Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, и 11-годишната Лилия Милчева, носителка на награда „Емил Камиларов" на националния конкурс „Панчо Владигеров". Те ще изпълнят произведения от Хайдн - Концерт в сол мажор, І част (солистка Лилия Милчева), Бах - Концерт за две цигулки (солисти Минчо Минчев и Гинка Гичкова), Вивалди - Кончерто гроссо за три цигулки във фа мажор (солисти Дина Шнайдерман, Гинка Гичкова и Стефан Камиларов) и Моцарт - Симфония концертанте (солисти Минчо Минчев и Дина Шнайдерман).
Големият цигулар проф. Емил Камиларов, наричан приживе българския Паганини, е единственият музикант в света, който е свирил неколкократно с цигулката на знаменития Николо Паганини.
Пламен Джуров завършва Националната музикална академия „Панчо Владигеров" в София с три специалности: пиано, дирижиране, композиция. От 1976 г. е диригент в Плевенската филхармония. Там работи в продължение на 6 години. След това гастролира с български и чуждестранни оркестри, между които филхармонията на Мексико, симфоничните оркестри на Хавана, Фленсбург, Сараево, Скопие и Ленинградската (тогава) филхармония. От 1988 г. е диригент на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с който провежда успешни концертни турнета в Европа, Азия и Северна Америка. Ансамбълът е предпочитан гост на международни фестивали в България и Европа. Пламен Джуров осъществява над 40 световни премиери на български произведения, както и редица български премиери на знакови творби от Канчели, Шнитке, Плакидис, Губайдулина, Пендерецки, Денисов, Лютославски, Месиен, Гурецки, Ал. Чайковски. Сред многобройните му радио и телевизионни записи (над 300) са поредица от първи изпълнения на български и чуждестранни автори, интегрални записи на Й. С. Бах, Моцарт, както и произведения от ХХ век, събрани в над 20 компактдиска. Като композитор той работи предимно в инструменталните жанрове. Негови произведения са изпълнявани и записвани и в чужбина. Професор е в Музикалната академия "Панчо Владигеров" и е председател на различни фондации за музикално изкуство.
И най-добросъвестният изследовател ще се затрудни в описанието си на дейността и значението на камерния ансамбъл "Софийски солисти" за развитието на българската музикална култура. Записи на грамофонни плочи (над 80), гастроли в цял свят, които продължават над 45 години, неизброимо количество премиерни изпълнения на български и чуждестранни творби от различни епохи - всичко това не може да бъде описано. Но може да бъде оценена невероятната работоспособност, последователност и строги професионални критерии на ансамбъла във всичките му прояви. Съставът работи с всички значителни български музиканти - композитори, диригенти, солисти. С някои от тях (Марин Големинов, Константин Илиев, Добрин Петков, Филип Кутев, Минчо Минчев и др.) взаимоотношенията надхвърлят обичайните творчески контакти. Не е случаен фактът, че много от най-интересните български произведения са създадени за ансамбъла. Трудно е и изброяването на чуждестранните диригенти и солисти, работили със "солистите", но специално трябва да се припомнят имената на Х. Шеринг, Х. Холигер, Д. Шафран, Н. Цабалета, Патрик Галоа, Веселина Кацарова, Найджъл Кенеди и др.