При всеки в трус в Провадия солниците светват, идеално очертани. Това заявиха сеизмолози, които ще търсят пари, за да може да се проучи дали честите земетресения в района са продукт на човешка дейност, или се дължат единствено на движения на земните плочи. Там са нужни много сериозни изследвания, отбеляза зам.-директорът на центъра за данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география проф. Димчо Солаков. Той побърза да добави, че макар и данните да не са достатъчно за заключения, едно е сигурно - в района на Провадия никога не е имало толкова много земетресения, колкото в последните 30-40 години. Именно от приблизително толкова време се експлоатира усилено и солното находище в близост до града. Последното сериозно земетресение в района беше през октомври 2010 г. То беше с магнитуд 4,2 по Рихтер и беше усетено доста силно дори и от варненци.
Провадия е едно от двете места в България заедно с района около АЕЦ "Козлодуй", където има изградена цяла мрежа за сеизмологични наблюдения.
До минута по-рано ще разбираме, ако Вранча се "събуди" и там има сериозно земетресение. Това ще стане благодарение на Дунавската трансгранична система за ранно оповестяване на земетресения. За района на Варна времето за реакция ще бъда по-кратко - около 20-30 секунди, заради по-голямата близост до земетръсната планина. Именно земетресения с огнище Вранча или Шабла могат да бъдат най-разрушителни за Варна или региона.
Системата за ранно предупреждение трябва да заработи до 2 години. Партньори по проекта са България, Молдова, Румъния и Турция. Със 700 000 евро от ЕС начинания на територията на страната да се разположат още 9 сеизмични станции и още 7 прибора, които ще бъдат вързани в единна система към Центъра за данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) към БАН. В момента института има разположени 14 подобни съоръжения. "Те са крайно недостатъчни за нашите нужди. В Румъния действат 200", заяви зам.-директорът на НИГГГ проф. Димчо Солаков. Той допълни, че новите станции ще се инсталират само в крайграничните дунавски райони, вкл. в Шабла и Каварна като зони с по-висока степен на активност.
Системата за оповестяване ще се ползва и за други природни бедствия. В случай на възникнало събитие на територията на която и да е от страни в проекта, информация за параметрите му и последиците, които могат да се очакват от него, автоматично ще бъде разпратена до групата, регистрирана в тази мрежа.
Строителите в България съвсем скоро ще трябва да се съобразяват с нови правила при проектиране на сгради съобразно новата сеизмична карта на страната.
Картата показва, че най-рискови са районите около Шабла, Югозападна България, Горна Оряховица, Чирпан и София. На другия полюс пък е Северозападна България, където рискът от трусове е най-малък.
Новите изисквания към строителството в застрашените райони като цяло ще бъдат завишени, но какви ще са показателите, щели да решат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Източник: в. "Народно дело" |