„Всяко едно от животните при нас си има своята история и наистина е имало нужда от спасяване", разказа титулярката в центъра Вера Трендафилова. „В училище децата от малки се учат на консуматорско отношение към природата. Казва им се, че кравата дава мляко, а прасето месо. Посещавайки центъра, те разбират, че има и друга страна. Възпитанието в милосърдие става чрез непосредствения контакт с питомците, с разказа за драматичната им съдба", коментира титулярката на своеобразния зоокът.
По думите й децата толкова се впечатлявали, че нерядко се стигало до куриози. „Понякога ги качваме на каручка , теглена от едно от магаретата. Веднъж две момиченца се качиха да се повозят, а други три техни приятелки бутаха каручката, за да не затормозяват животното", разказа Трендафилова.
Според нея, децата на възраст между 6 и 12 години са най-податливи на подобен род възпитание. Тя допълни, че е важно в тази насока да се обърне повече внимание на градските малчугани. „Децата от селата са свикнали с животните, но тези, които живеят в градска среда, отдавна са загубили връзка с природата", уточни Трендафилова.
Престои от центъра да направят постъпки за разговори с община Варна. „Ще предложим посещенията при нас да залегнат в календара на учебната година като извънкласна дейност", каза Трендафилова.
В спасителния център за животни работят десет доброволци. Той се издържа изцяло от спонсори.
Източник: в. "Позвънете новини"