Специалист: Тялото ни работи по съвършен начин, но сме склонни да не чуваме сигналите, които ни дава
Тялото ни работи по съвършен начин, но сме склонни да не чуваме сигналите, които ни дава. Това заяви консултантът по изследване и отключване на личните ресурси, специалист по Биопсихосоматика, Неврографика и Невродизайн Дарина Барбова в предаването на "Фокус "Човекът на фокус“, която изследва човешката психика и физиология, за да открие пресечната им точка. Тя е създател на платформа за търсене на точката за баланс, която присъства във всеки един от нас и съдържа неизчерпаеми ресурси за здраве.
"Методът "Биопсихосоматика“ изследва връзката между човешкото здраве и нашата психика, състоянието на емоциите и начините, по които реагираме на събитията, които ни се случват, без значение дали го правим осъзнато или не. Ключът който ни дава този метод е възможността да погледнем към заболяванията по различен начин - не като на проблем, а като специална програма на тялото ни, която има за цел да намери най-добрата стратегия за оцеляването на организма ни“, обясни Барбова.
По думите й най-честата причина за болки в главата е решенията, които трябва да вземем и изпитваме огромни трудности. Когато считаме, че не сме достатъчно умни и подготвени за тях, това рефлектира в системни болки в тази област.
"Преживяванията ни в пълната им гама влияят върху здравето ни винаги. Има една група, които имат определени характеристика и могат да нанесат по-значими проблеми, които наричаме "отключващи“. При тях се наблюдават 3 повтарящи се характеристики: първата е, такова изживяване настъпва изненадващо за нас и не сме имали време да разберем как да реагираме, втората е, че някои от тях са драматични, а третата черта е, че ги преживяваме изолирани“ поясни събеседникът.
Тя уточни, че тези "отключващи“ събития категоризират в 4 основни групи нашите потребности“. Това са групите“ оцеляване, сигурност, конкуренция и общуване. "Тялото ни задейства тъкани и органи, в зависимост коя част потребностите ни е нарушена. Неслучайно всяко едно нарушаване активира точно съответстващата група. "Най-често проблемите, които имаме с щитовидната жлеза касаят усещането на тялото ни да се забърза или забави, за да направим нещо, с което да оцелеем“, каза Дарина Барбова.
Специалистът посочи, че "нервната почва“ е едно понятие, което методът, който прилага включва основни направления като: събития в историята на семейството ни, периода около нашето зачеване и раждане, личните ни преживявания.