Специалисти откриха идеалната парола, която да ни предпази от хакери
Експертите на фирма за хостинг услуги предлагат мерки за повишаване на защитата на сайтове и електронни пощи.
Експертите на компанията отново предлагат старото правило да използваме пароли навсякъде - в профилите си в социалните мрежи, електронната поща, банкови услуги, чатове и всевъзможни други платформи. Трябва да се отучим от ползването на лесни пароли като 1234, 123456, qwerty или дори пет еднакви букви. В интернет има автоматизирани програми, които обхождат хиляди сайтове на ден и се опитват да влязат в тях, налучквайки паролите на потребителите. Комбинации като 123456, 654321 и други, са първите, с които опитват. Няма непробиваема парола, но като минимум, е добре да се използва комбинация от поне десет символа, включващи букви, цифри, главни букви и други знаци, съветват специалистите.
Проблемът е как да измислим достатъчно сложна парола и едновременно с това да не я забравим. Една добра идея, предлагана от експертите на компанията, е да се създават пароли, съставени от първите букви на думите от определен ред на любима книга. Някои от тях могат да са главни букви, а накрая можете да се добави и цифра. Това генерира достатъчно трудна за налучкване парола и същевременно никога няма да я забравите, защото винаги ще знаете коя книга сте използвали, посочват експертите.
Според тях важно е също да се избягва използването на една и съща парола за различните онлайн услуги. Така, ако някой налучка достъпа до един от вашите профили, ще удари на камък с останалите, отбелязват специалистите.
Понякога се налага да изпратим своите данни за достъп или друга чувствителна информация на наши приятели, колеги или познати. Когато го правим, е препоръчително да избягваме незащитени връзки и популярни чатове. През един комуникационен канал (например по имейл) може да се изпрати паролата, а потребителското име през друг - например по чат. Друга алтернатива е при изпращането да се добавят по два знака преди и след оригиналната парола, като предварително се уточни това с получателя, препоръчват експертите.
През последните години смартфоните и таблетите се превръщат в основна цел на хакерите и създателите за зловреден софтуер. Препоръчително е да се инсталира антивирусен софтуер и на телефона, да ограничат приложенията и да не се свалят приложения от непознати разработчици, за които няма достатъчно позитивни отзиви. Регулярното обновяване на инсталираните мобилни апликации също е важно, посочват от фирмата за хостинг услуги.