"Това е категорично нарушение на правата на българските граждани. Не е законно, но едва ли се случва само при нас, то е навсякъде. МК казва, че нищо не може да направи, защото толкова отпуска МФ. Много е тежко да си директор в момента. А всички направени икономии в културата са толкова мизерни, че могат само да разрушат институтите. Във Франция финансирането е 0,7% от държавата и до 3% от местните власти. Ние нямаме система за алтернативно финансиране. Всички тези идеи за данък лукс са, за да се съберат пари отново и само за администрацията, а не за културата. Държавата ни обгрижва чиновническата каста. Тя се множи и тя ще ликвидира България", посочи световноизвестният музикант.
Откакто ръководи съюза, професорът брани интересите на българските творци. Председател е на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) от десетилетие насам. Преди дни тя за пореден път доказа майсторството си и на сцената на Варненската опера.
На въпроса как ще коментира формирането на ТМПЦ, тя отговори: "Никой не ни е питал. Категорично отхвърлихме тези несъстоятелни обединения. Обаче през лятото се направи съкращение, без да има културна стратегия и закон."
Проф. Жени Захариева: Отнехме си последния шанс за уважение пред Европа
- Как съчетавате музикалния професионализъм, преподавателската работа, синдикалното лидерство и семейството?
- Изключително трудно. Но когато човек е добре дисциплиниран, се справя. Поех тази мисия преди 10 години, за да бъда полезна на колегите за оцеляването на професията, за правата и статута на музиканта. Уважението към България минава през високата оценка за нашата професионална музикална култура. Ако тя изчезне, страната се превръща в дълбока провинция на Европа. Това малцина от управляващите го разбират.
- Ниската посещаемост в залите ли е причината да смятат високото изкуство за ненужно?
- Да, казват, че народът ни обичал попфолка, а нашето изкуство не. Министерството на културата не желае да направи пълен анализ защо менажирането ни е лошо. В зората на демокрацията бяхме 12-13 хиляди, сега сме 3 хиляди и няма надежда да станем повече. Отрязвайки 10-15% през лятото, си отнехме последния шанс за уважение пред Европа.
- Одобрявате ли проектозакона за сценичните изкуства?
- Сбъркана е цялата философия на този закон. А такъв трябва да има. Според мен сега той е направен от хора, които не разбират спецификата на нашето изкуство.
- Приложими ли ще бъдат делегираните бюджети, които се планират за догодина?
- Ние не знаем що е то. До този момент не разбираме по какъв начин ще стане финансирането. Говори се, че ще бъде на база продадени билети. Това е генерална грешка.
- Институтите влизат в преразход, когато изразходват средства извън заплатите, как тогава ще се финансират солистичните изяви и гастролите?
- Попитайте министерството. При това проектозаконът предвижда временни договори за всички и ние сме категорично против. Това го няма никъде в западните страни.
Източник: в. "Народно дело"
Още по темата (40): | |