Сръбски филм: Враца е била наша, след Берлинския конгрес населението е българизирано
Враца е част от Шопската област, населявана от шопи- племе, което е част от сръбския народ. След Берлинския конгрес от 1878 година това население е българизирано.
По този начин се представя българския град Враца в "документалния" филм за последните дни от живота на сръбския княз Михаил Обренович, предаде БГНЕС.
В сериала озаглавен: "В каква мисловна битка изпадам" се обръща специално внимание на Анастас Йованович, който е близък с Обренович. В лентата се твърди, че "Анастас е много важна личност в сръбската история от 19-ти век". "Той е предупреждавал многократно княза за опасността от атентат срещу него", се казва още в сериала.
"Анастас Йованович е роден през 1817 година във Враца, в тогавашната Османска империя. Този град днес се намира в България. Баща му се казва Йован, а майка му Мария. Враца е част от Шопската област, която е населявана от шопи, племе което е част от сръбския народ. След Берлинския конгрес от 1878 година те са българизирани", се казва още в поредния сръбски "документален филм", с антибългарски послания. Анастас Йованович е първият литограф в Сърбия.
Михаил Обренович /1823-1868/ управлява на два пъти Сърбия. Първият от 1839 до 1842 година, а вторият от 1860 до убийството му през 1868 година.
След като постига спорузумения с Османската империя той разпуска българската легия на Георги Ракововски в Белград.