Страдате ли от болезнено главоболие в последните дни? Вижте кой е виновникът

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
15:59
531
Много хора изпитват главоболие при промяна на времето, особено през зимата, когато температурите рязко падат и атмосферното налягане варира. За чувствителните, тези промени могат да се окажат не само неудобни, но и болезнени. Въпросът е дали има научно обяснение за тази връзка между времето и главоболието, и как точно се случва.

Атмосферно налягане и главоболие

Едно от основните обяснения за главоболието, свързано с времето, е атмосферното налягане. Налягането в атмосферата не е постоянно и може да варира значително, особено при променливи метеорологични условия. Когато налягането рязко спадне, например при идването на студен фронт или буря, това може да доведе до мигрена или други видове главоболие при хора, които са чувствителни към тези промени.

Възможно е тези промени в налягането да водят до нарушаване на баланса в кръвоносните съдове на мозъка. Кръвоносните съдове може да се разширяват или свиват, което предизвиква усещане за болка, което се усеща като главоболие. За хората с мигрена, промени в атмосферното налягане могат да бъдат основен задействащ фактор.

Минусовите температури и техният ефект върху организма

Минусовите температури също оказват влияние върху главоболието. Студеното време води до стесняване на кръвоносните съдове, което намалява кръвоснабдяването на различни части на тялото, включително мозъка. Това може да предизвика дискомфорт и болка, често изразяваща се като главоболие.

Освен това, студеното време може да увеличи мускулното напрежение в областта на шията и раменете, обясняват специалисти. Когато мускулите са напрегнати, те могат да започнат да упражняват натиск върху нервите, което също може да води до болка в главата.

Връзка между студеното време и атмосферното налягане

Минусовите температури често вървят ръка за ръка с промени в атмосферното налягане. Когато температурите падат, това обикновено се съпътства с понижаване на налягането, което също може да засили ефектите върху хората, които са чувствителни към тези условия. Тази комбинация от студ и промени в налягането може да увеличи вероятността за поява на главоболие, особено при тези, които имат предразположеност.

Виж коментарите (0)

Още по темата (708):
11.02.2025 Циклон, идващ от Черно море, носи сняг и дъжд у нас
11.02.2025 Минусови температури в цяла България тази сутрин, колко бе във Варна
11.02.2025 Ледена сутрин и минусови температури ни будят във вторник
11.02.2025 Проф. Георги Рачев: Ще е студеничко, но няма да е толкова страшно
10.02.2025 Синоптик: От началото на другата седмица се очаква ново застудяване със снеговалежи
10.02.2025 България ще осъмне в ледена хватка
Още новини от Любопитни новини:
Консумацията на шест яйца седмично може да намали риска от сърдеч...
Сабрина Карпентър зарадва своите фенове със страхотна новина
Предстои ви да запишете шофьорски курс – как да изберете автомоби...
3 неща в гардероба, които блокират положителната енергия
Кое е най-подходящото месо, за да приготвим сочна и крехка пържол...
Шевица, роза, азбуката и химнът: Скритите символи в българската л...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).