Световноизвестен езиковед: Желанието ми е древната дунавска писменост като българско културно наследство да влезе в редиците на ЮНЕСКО

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
22:03 / 23.11.2023
8739
"Не е само технологията на писането и другите технологии, които сме възприели от древните европейци, но също така и този мирен начин за уреждане на взаимоотношенията и организацията на социалния живот. В този свят, който е разкъсван от конфликти е добре да си припомним старите уроци, които индоевропейците ни дадоха. Мисля като първа стъпка да постигна вписването на древната писменост като българско-културно наследство в редиците на ЮНЕСКО".

Това каза видния немски културолог и езиковед д-р Харалд Харман на премиерата на българското издание на книгата "Въведение в дунавската писменост" в Столична библиотека тази вечер, предаде репортер на "Фокус".

За премиера бе предвидена дискусия, чийто модератор бе Светлана Лазаро-ва. Д-р Росен Милев, председател на сдружение "Балканмедиа" и автор на предговора към книгата пък представи българското издание на книгата. В дискусията взеха участие десетки млади студенти, обикновени граждани-любители на трудовете на доктора, а и изтъкнати в сферата.

Самата книга представлява изследователски труд за първата писмена система в света, възникнала по днешните български земи преди 7 000 години.

Д-р Харман постави началото на премиерата с изброяване на думи като: керамика, механик и метал и допълни: "Говоря на езика на древните европейци".

"Тези думи са оцелели до ден днешен, защото те изразяват технологии и постижения на древните хора и затова ние сме ги възприели, като например топенето на метала, думата "театър" и "психически". "Психически", защото е свързана с духовния ни живот и нейният корен е от древния език".

Според д-р Харман думата "театър" също започва още в дунавската цивилизация.

"Думата "театър" също е оцеляла, защото театралното представление започва наистина в Дунавската цивилизация. Дунавската цивилизация е нямало толкова театри както има по-късно в гръцката, но когато са пристигнали мигрантите гърци са видели процесите на местните хора и са харесали това. Така те възприели това, което древните индоевропейци наричали "теа", харесали тази дума и я възприели за театър. Но също така развили тази идея за театър и започнали да строят сгради. След като са възприели "теа", допълнили с "трон" и станало "театрон", което на гръцки означава театър", разкри още световноизвестният езиковед.

Като най-голямо постижение на индоевропейците той смята, че е писането: "Едно от най-големите постижения на индоевропейците е писането, те създават писането и то е възприето в дунавската култура".

На въпрос на студент относно това къде в българските земи откриваме център на цивилизацията с икономическа наслоеност, доктор Харман отговори следното:

"Дунавската цивилизация или древната европейска цивилизация е паневропейска и аз наричам това икономическо-търговска мрежа, която дава основата на това, което ние имаме днес в Европа. Основен район на тази древноевропейско цивилизация са Балканите".

Границите на тази цивилизация са Киев на изток до Виена на запад, Будапеща на север и Атина на юг.

Сред края на дискусията присъстващите на събитието имаха възможността да говорят лично с автора, да получат безплатно копие от труда му, а и да се почерпят с вино.

Велизара АНГЕЛОВА

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Уникален портрет на Караваджо бе показан за първи път в музей в Р...
"Обичам те, братко": Зейн почете паметта на Лиъм Пейн с емоционал...
Маската пада! Разкриват кой е владетелят с тяло на бог от Херакле...
Ново проучване разкрива значителната икономическа тежест на свърз...
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Български пилот: Не, самолетът не "мързелува" на връщане, причина...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).