Явлението започва на 6 юни в 1:09 през нощта, но в България ще може да се наблюдава едва след изгрева на Слънцето (в 5:29 за Варна и в 5:49 за София) съобщават от БАН, цитирани от БНР.
Явлението "пасаж на Венера пред диска на Слънцето" се наблюдава през 8, 105.5, 8, 121.5, 8, 105.5 и т.н. години. Поради тази особена цикличност следващият пасаж на Венера ще е на 11 декември 2117 година, а следващият, видим от територията на България на 8 декември 2125 г.
По време на пасажа в продължение на около 2 часа ще се вижда как планетата Венера бавно преминава пред диска на Слънцето. В 7:38 (за София) е т.нар. трети контакт, когато дисковете на Венера и Слънцето ще се допрат вътрешно и планетата ще започне да "излиза" от Слънчевия диск. Явлението ще приключи, когато планетата напусне изцяло диска на Слънцето в 7:55 (за София).
Видимият диаметър на Венера по време на пасажа ще е около една ъглова минута, което означава, че тя ще може да се наблюдава и с просто око като малка черна точка по диска на Слънцето. Поради яркостта на Слънцето и произтичащата от това реална опасност от увреждане на зрението, наблюденията трябва да се извършват задължително с предпазен филтър - примерно очила за наблюдаване на слънчево затъмнение с черен полимер номер 04299 (при наблюдение с просто око) или обективен слънчев филтър Mylar (при наблюдение с оптични уреди - телескоп).
По време на пасажа с помощта на телескоп може да бъде забелязана и атмосферата на Венера, като размит ореол около диска й. Интересно е също и явлението "ефект на черната капка", което ще може да се наблюдава само с телескоп около моментите на "излизане" на планетата от диска на Слънцето.
Подробна информация за това явление е публикувана в Астрономически календар за 2012 г. издание на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, както и на интернет сайта на Националната астрономическа обсерватория - Рожен: http://www.nao-rozhen.org/astronomical_phenomena/fr.htm.