Театрали предричат: Драмата става открита сцена

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
11:46 / 25.10.2010
2329
Превръщането на варненския театър в открита сцена е най-голямата заплаха за хората, които работят в него. Реалната възможност това да се случи те намират в проектозакона за сценичните изкуства, който на този етап се разпространява под маса. Всъщност, ако човек си направи труда да го намери и зачете по-внимателно, ще намери доста озадачаващи неща.

Открита сцена означава да приемат гостуващи спектакли, но не и да създават продукция. Това поне разчитат театралите, записаното в проектодокумента разшифроване на звучното ТМПЦ. "Продуцентска организация" е структура, която продуцира спектакли или концерти и ги разпространява в приемащите сцени и на територията на страната и чужбина. Може да има трупи в областта на театъра и музиката или такава само в областта на театъра, както и да осъществява дейността си с наети артисти", е записано в закона. "Продуценти в сценичните изкуства - такова животно няма. Не съм чувал досега да се е случвало. Театърът не е кино. Дори частните трупи действат чрез спонсори, а не с помощта на продуценти. Не знам някой да е продуцирал представление", коментира  шефът на Драмата Пламен Димитров.

Той обърна внимание и на изготвените критерии за категоризация на организациите за сценично изкуство. Те са шест. Сред тях са - сценични изяви годишно, продадени билети и цени, съотношение между отпуснатите средства от държавно подпомагане и привлечените зрители и брой на ангажираните свободни артисти. Никъде обаче не става дума за художествени показатели. "Превръщат ни в търговци, които трябва да изкарват пари. Никакво отношение към изкуството, към качеството на продукцията, която правим. Това е скандално", възмущава се Димитров. "Въз основа на тези категоризации ще се отпускат средствата ни. Ако нямаш публика и приходи, но имаш художествени постижения, няма да имаш пари. Това не е редно", смята артдиректорът на Драмата.

Шефският пост отива на конкурс - два пъти

6 месеца след влизането на закона в сила се провеждат конкурси за директори на културни институти. Половин година след назначаването им пък трябва да минат тези за артистичния състав, предвижда още нормативният акт. Тази част от него тотално обезсмисля настоящото отиване на конкурс на длъжността - шеф на Театрално-музикален продуцентски център. Той бе стартиран на 8 октомври след актьорските протести. В центъра на недоволството им бе временно назначеният на директорския пост Славчо Славов.

Друга интересна част в проектозакона касае назначаването на актьорите. Ако тя се запази, те ще бъдат избирани с конкурс. За столичен сайт Митко Тодоров обясни, че ще бъдат изготвени три вида договори - за четири години, колкото е мандатът на един директор, за сезон и за роля, т.е. за проект. Според него в момента театрите се задъхват от това, че повечето артисти са на постоянни трудови договори, тъй като има хора, които работят повече от други, т.е. те носят репертоара, а получават същата заплата като тези, които са по-малко заети. Не е нормално и да се играе без пари, а такова е положението във Варна. В театъра още не са си получили възнагражденията за октомври, а тези за септември са били с 26% по-малко. Същото е положението и в Операта, където на оркестрантите им писна да свирят за чест и слава. В този случай съветът на Вежди Рашидов и компания е да излязат в неплатен отпуск до края на годината, тъй като пари, както всички вече знаем, няма и няма откъде да дойдат.

Българският Лувър се ползва с приоритет

Има големи капани в този закон, коментира шефът на Драмата Пламен Димитров. "Не е ясно какво ще ни дава МК. В интервю зам.-министърът на културата Милко Тодоров беше казал, че държавата ще отпуска 70% от необходимите ни средства. Останалите 30% как ще ги осигурим? Става въпрос за голяма сума пари", допълни Димитров.

Особено показателно за отношението на държавата към сценичните изкуства е фактът, че догодина тя ще налее 16 млн. лв. в т.нар. български Лувър. За съпоставка, сумата, която е предвидена за делегираните бюджети, които стартират от 2011 г., е едва 10 млн. лв.

Озадачаваща е и частта, в която се говори за спектакли, "насаждащи" расова дискриминация, и вариантът такива да бъдат спирани от МК. "Хем имаме свободата сами да изготвяме репертоарният си план, хем ще ни цензурират", изрази опасения Димитров.


Виж коментарите (1)

Още по темата (40):
22.11.2010 Според синдикален лидер на музикантите: В ТМПЦ бавят заплатите незаконно
12.11.2010 Помощник-режисьор го отнесе за бойкота в театъра
11.11.2010 Варненските актьори отговарят на културното министерство
09.11.2010 Театърът няма да се превърне в отворена сцена, категоричен е зам.-министър
09.11.2010 Петима са кандидатите за директор на ТМПЦ във Варна
06.11.2010 Театърът и Операта с дефицит от 365 000 лв.
Още новини от Любопитни новини:
Мъгли, дъжд и поледици в някои части от страната утре
Затегнете коланите за "Аватар" 3
Бита и тормозена: Стефани от "Хелс Китчън" събра смелост и разказ...
Експерт за филтърните кани: Има фрапиращи твърдения, които са дор...
Любовен съвет за всяка една зодия днес
Днес е интересен празник! Българи с красиви имена имат повод да п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).