Повече копродукции, а и собствени продукти. Този път на развитие очерта пред Международния театрален фестивал (МТФ) "Варненско лято" неговият изпълнителен директор Николай Йорданов. Идеите и волята за копродуциране са налице, оттук насетне търсим български и чуждестранни партньори за създаване на спектакли, каза той на кръгла маса в рамките на феста, посветена на съвременния театър. До момента МТФ е участвал в няколко копродукции с български театри, главно за разпространение на постановки. Фестът е продуцирал и два собствени спектакъла - режисираният от Десислава Шпатова "Психоза 4.48" и "Археология на сънуването" с режисьор Галин Стоев. Искаме да създаваме спектакли, които са предназначени за пътуване. Готови сме да организираме и кастинги за актьори, стига да е налице финансовото обезпечение на бъдещата продукция, посочи Йорданов.
Варна да се превърне в място, от което спектаклите тръгват за другите градове, си поставя още за цел ръководният екип на театралния "Варненско лято", който има зад гърба си 18-годишна история. Нашите амбиции са градът да стане център на мрежа, която ще обхване страната, а защо не и съседните държави, заяви изпълнителният директор. Той допълни, че се търсят контакти с истанбулския театрален фестивал, който върви паралелно с "Варненско лято".
Фестивалът набляга и на изследователската работа. Ние не просто показваме даден спектакъл, а и се стремим той да бъде свързан с проучванията на определен исторически отрязък, поясни Йорданов. За феста била много важна и връзката с по-далечни култури.
Скорост набира и шоукейсът, който все повече се припознава като средство за привличане на хора, отчетоха театралните експерти. Той не само показва най-доброто от българския театър, но и това, което е мобилно, комуникативно, коментира театроведът Румяна Николова. В рамките на фестивала шоукейсът има 3-годишна история, но за това време той си е утвърдил статут на абсолютно отделен модул.
Източник: в. "Позвънете новини"