Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Течен или обикновен сапун: Кой да предпочетем
Автор: Десислава Томева 21:39 / 13.09.2024Коментари (0)1230
©
Сапунът е основен хигиенен продукт, а на пазара съществуват два основни типа – течен и обикновен (на калъп). Всеки от тях има своите предимства и недостатъци, които ще разгледаме, за да ти помогнем да направиш информиран избор.

Много обикновени сапуни на калъп съдържат по-малко синтетични съставки, оцветители и консерванти в сравнение с течния сапун. Това ги прави по-подходящи за хора с чувствителна кожа или такива, които предпочитат по-естествени продукти. Често сапуните на калъп са изработени от растителни масла и природни аромати, което може да бъде по-благоприятно за кожата. Освен това обикновеният сапун има по-малък въглероден отпечатък в сравнение с течния. Производството на течен сапун изисква повече вода и енергия, а пластмасовите опаковки добавят към замърсяването на околната среда.

Според проучване от 2009 г. на Environmental Working Group обикновените сапуни обикновено генерират по-малко отпадъци. 

Обикновеният сапун често е по-икономичен в дългосрочен план. Един калъп може да издържи седмици, в зависимост от честотата на употреба и начина, по който се съхранява. Това прави обикновения сапун по-изгоден финансово.

Едно от най-големите предимства на течния сапун е удобството. Той често идва в диспенсъри, което намалява риска от замърсяване, тъй като няма директен контакт с повърхността на сапуна. Това прави течния сапун по-хигиеничен, особено в обществени места, където множество хора използват същия сапун. Той е по-подходящ за суха кожа.

Много течни сапуни съдържат овлажняващи съставки като глицерин и алое вера, което ги прави подходящи за хора с по-суха кожа. Те могат да помогнат за поддържане на хидратацията на кожата, като намаляват сухотата, която може да се появи при употреба на обикновен сапун. Течният сапун обикновено създава повече пяна с по-малко усилия, което може да бъде предпочитано при къпане или миене на ръце. Освен това много хора намират това за по-удобно и приятно.

И двата вида имат и своите недостатъци:

Калъпите сапун могат да станат развъдник на бактерии, ако не се съхраняват правилно и останат мокри между употребите. Това е особено проблематично в обществени места или при честа употреба от различни хора.

Въпреки, че течните сапуни често са обогатени с овлажняващи агенти, те могат да съдържат и повече синтетични химикали, включително сулфати и парабени, които могат да раздразнят кожата при някои хора . Течният сапун обикновено се изразходва по-бързо от обикновения, особено ако се използва в по-големи количества. Това може да направи течния сапун по-скъп в дългосрочен план.

Какво да изберем? Изборът между течен и обикновен сапун зависи от личните предпочитания, типа на кожата и контекста, в който се използва. Ако търсиш по-естествен продукт с минимално въздействие върху околната среда, обикновеният сапун може да бъде по-добър избор. Ако обаче предпочиташ удобството и по-хигиеничния вариант, особено за обществени места, течният сапун има своите предимства.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Природни стихии
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Бойни спортове
Рокади в ДПС
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: