Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Тези билки оказват благоприятно влияние при болните от Алцхаймер
Автор: Екип Varna24.bg 10:18 / 24.04.2025Коментари (0)344
©
Розмаринът и градинският чай се оказват изключително полезни срещу болест на Алцхаймер. Изследователи са открили, че намиращата се в растенията карнозна киселина подобрява паметта и синамтичната плътност в мозъка при заболяването. 

Карнозната киселина е антиоксидантно и противовъзпалително съединение, което активира ензими част от имунната система на организма. Чистата карнозна киселина е твърде нестабилна, за да се използва като лекарство, но учени от Scripps Research са успели да синтезират стабилна форма, diAcCA. Особеното на това съединение е, че се превръща в карнозна киселина в червата преди да се абсорбира в кръвта.

Като използват diAcCA за лечение на лабораторни модели с болестта на Алцхаймер, учените постигат насищане на мозъка с терапевтични дози карнозна киселина, което води до подобрена памет и плътност в свързването между нервните клетки. Изследователите смятат, че този подход може да противодейства на прогресирането на когнитивния спад, тъй като намаляването на невронните синапси също е тясно свързано с деменцията при болестта на Алцхаймер.

Техният анализ на тъканни проби показва, че лекарството намалява значително възпалението в мозъка. Уникалното е, че съединението се активира от самото възпаление и по този начин действа само в засегнати от възпалителния процес области в мозъка, пише Puls.bg. Тази селективност ограничава потенциалните странични ефекти на карнозната киселина, макар че тя изначално фигурира в списъците на лекарствените агенции като обикновено безопасна, което и улеснява провеждането на клинични изпитвания с нея.

С помощта на diAcCA и борейки се с възпалението и оксидативния стрес реално изследователите успяват да увеличат броя на синапсите в мозъка. По думите на проф. д-р Стюарт Липтън, председател на Step Family Foundation в Scripps Research и клиничен невролог в La Jolla, Калифорния, и да намалят количеството на вредни тау и амилоидни плаки, за които са свързани с Алцхаймер и служат като биомаркери на болестта.

Още преди да започнат тези изпитания изследователите са били наясно, че карнозната киселина преминава през кръвно-мозъчната бариера и активира Nrf2 транскрипционния път, който включва антиоксидантни и противовъзпалителни гени. Съединението обаче се окислява лесно, което го прави неподходящо като лекарство, което и провокирало изследователския им дух.

Учените синтезират набор от производни на карнозна киселина и се спират на diAcCA като най-добър кандидат за лекарство поради неговата стабилност, бионаличност и други терапевтични свойства. Лабораторните изпитания продължават три месеца, като учените следят лабораторните модели за пространственото им ориентиране и памет по време на поведенчески тестове. На по-късен етап анализира мозъчната тъкан под микроскоп, което показва намалено образуване на фосфорилирани тау агрегати и амилоид-β плаки.

Съединението, оказва се, и се понася добре като дори при тестовете за токсичност, се намира, че успокоява възпалението в хранопровода и стомаха.

Приемът на diAcCA осигурява 20% повече карнозна киселина в организма в сравнение, ако тя бъде приемана директно, докладва екипът. Иначе карнозната киселина се окислява, докато се съхранява или при поглъщането.

Според проф. Липтон diAcCA носи голям потенциал за лечение на Алцхаймер самостоятелно и комбинирано с вече съществуващи и прилагани срещу амилоидите медикаменти, тъй като може да подобри ефекта им, ограничавайки страничните и ефекти, като ARIA-E и ARIA-H.

Поради неговия профил на безопасност може да се изследва лесно в клинични изпитания, включително и за лечение на други разстройства с възпалителен елемент, в това число диабет тип 2, сърдечносъдови, болест на Паркинсон и други невродегенеративни заболявания.

Болестта на Алцхаймер е водещата причина за деменция и смъртност в съвремения свят, а възпалението е само един от компонентите, водещи до когнитивен спад.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Великден 2025
Бюджет 2025
Природни стихии
Серия от трусове в Турция
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а (72) 27%
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а (21) 8%
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а (33) 12%
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а (140) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: