Топ 10 на градовете с най-много супербогати жители
Хората, притежаващи десетцифрени суми, могат да живеят, общо взето, където си поискат по света. Повечето от тях обаче обитават едни и същи населени места, което води до концентрация на заможни личности, която трудно може да остане незабелязана. От 2153 членове на списъка на най-богатите милиардери в света на Forbes за 2019 г., 551 души живеят в едва 10 от общо 1 860 градове на Земята.
Милиардерите, живеещи концентирани във въпросните 10 населени места, притежават общо 2.3 трилиона долара, изпреварвайки брутния вътрешен продукт на всички държави, с изключение на най-големите седем икономики в света.
Ню Йорк за пореден път оглавява списъка на градовете с най-много милиардери. В американския град живеят 84 супербогати хора, чието нетно състояние възлиза на 469.7 млрд. долара. Това е повече от БВП на държава, като Австрия. Най-големият град в САЩ е дом на двете най-големи фондови борси в света, като за пета поредна година оглавява разглежданата класация.
Серията започва през 2015 г., когато Ню Йорк изпреварва Москва, която се нарежда на 3-а позиция от 2016 г. до сега. В руската столица е имало 85 милиардера през 2014 г. - с 14 повече спрямо наши дни.
Китай разполага с най-много градове в топ 10, като 145 от най-богатите представители на азиатската страна битуват в едва три населени места: Пекин, Шанхай и Шънджън. Въпреки че и в трите мегаполиса се регистрира спад на броя милиардери на годишна база, те продължават да бъдат дом на 45% от най-богатите китайци.
Този процент може да се увеличи в бъдеще, тъй като урбанизацията в Китай се движи с бързи темпове. През 2009 г. 48% от населението е живеело в градовете, докато понастоящем делът е скочил на 59%.
През миналата година същите 10 населени места са били най-популярни сред най-заможните хора в света, като в тразгодишната класация има леки размествания. Сан Франциско регистира най-големия скок на годишна база, изкачвайки се до седма позиция, спрямо десетото си място през 2018 г.
Градът добавя 8 нови милиардера, включително съоснователя на борсата за криптовалути Coinbase Брайън Армстронг и наследницата на Levi Strauss Мими Хаас.
Мумбай е най-големият губещ, разменяйки си мястото със Сан Франциско, след като броят на заможните хора, които живеят в него, спада с 8 души спрямо миналата година. Това е подреждането на Forbes за топ 10 на градовете, в които живеят най-много милиардери:
10. Мумбай, 37 милиардера (-8 спрямо 2018 г.)
Общо нетно състояние: 184.4 млрд. долара
Най-богат жител: Петролният и газов наследник Мукеш Амбани, 50 млрд. долара
Мумбай е дом на навярно най-скъпата жилищна сграда в света – 27-етажния дворец на Амбани на стойност 1 млрд. долара.
Градът е фон и на може би най-скъпата сватба в света, като отново за това е отговорен Амбани, който домакинства едносемична фиеста за венчавката на своята дъщеря Иша и сина на милиардера Аджай Пирамал през декември 2018 г.
9. Сеул, 38 милиардера (-3)
Общо нетно състояние: 99.9 млрд. долара
Най-богат жител: Председателят на борда на директорите на Samsung Лий Кун-хий, 16.9 млрд. долара
Всички най-богати представители на Южна Корея, с изключение на един, живеят в най-големия град на страната. Милиардерите на Сеул контролират най-големите бизнеси в азиатската държава, включително Samsung и Hyundai.
Южна Корея е дом и на четвъртия най-голям онлайн гейминг пазар в света (приходи от над 5.7 млрд. долара) – сектор, произвел четирима милиардери.
8. Шънджън, 39 милиардера (-5)
Общо нетно състояние: 190.5 млрд. долара
Най-богат жител: Изпълнителният директор на Tencent Ма Хуатенг, 38.8 млрд. долара
Градът е превърнат в "специална икономическа зона" по време на икономическите реформи в Китай през 1980-те години. Шънджън, който се намира в съседство с Хонконг, е туристически и бизнес хъб. Всеки от заможните хора в града е създал сам състоянието си.
7. Сан Франциско, 42 милиардера (+8)
Общо нетно състояние: 109.2 млрд. долара
Най-богат жител: Съоснователят на Facebook Дъстин Московиц, 11.1 млрд. долара
Градът е сърцето на технологичната революция в САЩ, като е дом на милиардери, като основателите на Uber, Airbnb и Pinterest. Регионът изобилства от технологични компании, които превръщат Сан Франциско в най-скъпия за живеене град в САЩ.
6. Шанхай, 45 милиардера (-5)
Общо нетно състояние: 110.7 млрд. долара
Най-богат жител: Предприемачачът в електронната търговия Колин Куанг, 13.5 млрд. долара
Онлайн търговията завладява света, като това важи и за компанията на Хуанг Pinduoduo. Шанхай разполага и с най-голямото пристанище, като е дом на четири големи компании за доставки.
Най-голямата логистична компания в града в Yunda Express, която генерира нетно състояние на двамата ѝ съоснователи в размер на 5.1 мрд. долара.
5. Лондон, 55 милиардера (+0)
Общо нетно състояние: 226 млрд. долара
Най-богат жител: Руският банков магнат Михаил Фридман, 15 млрд. долара
Лондон, който има повече 5-звездни хотели спрямо всеки друг град по света, е меката на супербогатите. Докато 20 британски милиардери наричат града дом, редом до тях живеят 35 богаташи от 23 страни, включително Индия, Исландия и Русия.
Петима, включително наследниците на IKEA, идват от Швеция, където данъчното облагане е високо. Четирима са руснаци, включително най-богата рускиня Елена Батурина.
4. Пекин, 61 милиардера (-3)
Общо нетно състояние: 193.3 млрд. долара
Най-богат жител: Уанг Джианлин, титан в търговията и бизнеса с недвижимите имоти, 22.6 млрд. долара
Пекин е дом на двамата най-млади милиардери в Китай, като и двамата са продукт на интернет епохата: 33-годишния копач на криптовалути Джихан Ву и 35-годишния председател на борда на директорите на ByteDance Жанг Яминг.
Технологичният сектор (17) и недвижимите имоти (12) са сред най-популярните индустрии за милиардерите в столицата на Китай.
3. Москва, 71 милиардера (-6)
Общо нетно състояние: 336.5 млрд. долара
Най-богат жител: Газовият магнат Леонид Михелсон, 24 млрд. долара
Близо 80% от всички милиардери в Русия живеят в столицата, която е най-многолюдният град в страната. Москва е дом на петима милиардери, попаднали под санкциите на САЩ.
2. Хонконг, 79 милиардера (+2)
Общо нетно състояние: 355.5 млрд. долара
Най-богат жител: Бизнесменът Ли Кашин, 31.7 млрд. долара
Цените на имотите в града са скочили четворно от голямата депресия до сега. Бумът умножи богатството на строителните предприемачи, като цели 29 от милиардерите в града се занимават с недвижими имоти.
1. Ню Йорк, 84 милиардери (+1)
Общо нетно състояние: 469.7 млрд. долара
Най-богат жител: Медийният магнат Майкъл Блумбърг, 55.5 млрд. долара
Някои от най-големите милиардери са родени и израснали в Ню Йорк, като шефа на JP Morgan Джейми Даймън и наследника на Estee Lauder Роналд Лаудър.
Недвижимите имоти и тук генерират голям дял от милиардерите, като цели 17 са натрупали състоянието си от този бизнес.