Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Това езеро понякога изчезва, наричат го "призрачно" 
Автор: Екип Varna24.bg 20:41 / 26.07.2024Коментари (0)1345
© Instagram
След 130 години отсъствие езерото Туларе за кратко се появява отново от долината Сан Хоакин през 2023 г. Сега обаче нерешителното "фантомно езеро" отново изчезва в неизвестност, оставяйки несигурно бъдеще за жителите и фермерите от Централната долина на Калифорния.

Известно като Pa'ashi сред местното племе Tachi Yokut, езерото служи като традиционно място за лов и риболов от векове. Нещата се променят драстично през XIX век, когато щатът Калифорния извършва серия от заграбвания на земя и поставя региона под частна собственост през 1850-те и 60-те години.

Водата от огромното езеро е източена и то е превърнато в обработваема земя. До 1890 г. Туларе е напълно изчезнало. Водите му за кратко се появяват отново няколко пъти през миналия век, спечелвайки му репутацията на "призрачно езеро".

Природно чудо от преди милиони години

След това, в началото на пролетта на 2023 г., то се завръща отново след метеорологичните явления в Южна Калифорния. Водното тяло се захранва от планините Сиера Невада, които са връхлетени от няколко снежни бури през зимата на 2023 г., което води до изливане на воден поток в долината Сан Хоакин.

Неговото прераждане е едновременно благословия и проклятие. Докато покачващите се води унищожават участъци от земеделска земя и имоти, всъщност местната дива природа се завръща, като племето Tachi Yokuts отново получава езерото на предците си.

"По-голямата част от новините за това време описваха това като за катастрофално наводнение. И не искам да пренебрегвам личните и имуществените загуби, които хората са преживели, но това, за което не се говореше толкова много, е, че това не беше само загуба, беше и опит на възраждане," казва в изявление за Northeastern Global News Вивиан Ъндърхил, бивш постдокторантски научен сътрудник в Североизточния университет към Института за изследване на социалните науки и здравето на околната среда.

"Връщането на езерото беше просто невероятно силно и духовно преживяване за Tachi Yokuts. Те са провеждали церемонии на брега на езерото и отново успяха да извършват традиционните си практики за лов и риболов", казва Ъндърхил.

В началото на февруари Ъндърхил прогнозира, че езерото ще остане тук поне две години, но в рамките на седмици то почти изчезна. Въпреки че засега го няма, учените от Североизточния университет смятат, че езерото вероятно ще се появява повече в бъдеще, тъй като изменението на климата ще продължи да води до интензивно време над планините Сиера Невада и да подхранва наводненията в региона надолу по течението, пише lifestyle.com.

"Този ​​пейзаж винаги е бил от езера и влажни зони, а сегашното ни поливно земеделие е само един вековен момент в тази по-голяма геоложка история", обяснява Ъндърхил, като добавя, че в този случай не можем да говорим за наводнение, а за езеро, което се завръща.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2021 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2024
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: