Това не сме го очаквали! Рециклирането на пластмаса достигна ново ниво
Учени от стартъпа Beehex са открили начин да трансформират пластмасовите отпадъци в годна за консумация биомаса. За целта помага лабораторно проектирана ГМО бактерия, която се храни с пластмаса, пише журналът Interesting Engineering.
Първо пластмасови отпадъци се нарязват. След това те се преместват в биореактора, който съдържа много специфични бактерии. Те преработват продукта, а от полученото може да се направи храна, обясняват учените.
"Ако искате да създадете пържола от пластмаса, то всичко необходимо ще откриете в нашия био контейнер", казват от Beehex, цитира dir.bg.
Изследователите работят по 3D принтер, който да отпечатва храната. По думите им това може да намери приложение при дълги космически мисии и колонизация на други светове. В Beehex място на реализация намират специалисти от НАСА. Очаква се стартъпа да проведе експеримент по принтиране на храна в космоса до 2027 година.
Астронавтите биха могли да отпечатват "широка гама от храни, включително алтернативни меса, зеленчуци, плодове, хляб, чипс, десерти".
Проектът за "пластмасова храна" на Beehex се финансира от DARPA. Агенцията за напреднали разработки на Пентагона е отпуснала грант от 1 милион долара за направата на 3D-принтер, печатащ храна от пластмаса.
Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA) вижда потенциал за използването на технологията при кризисни ситуации и в бежански лагери.