Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Туристи щурмуват 5 "нови" плажа, но на други две места по-добре не стъпвайте
Автор: Екип Varna24.bg 09:58 / 10.07.2022Коментари (0)5514
©
Туристи щурмуват 5 нови плажа, които от тази година са част от престижния списък на синия флаг. Международното отличие, с което се сертифицират най-чистите пясъчни ивици в света, по традиция привлича по-засилен интерес. У нас има общо 18 такива локации, което е рекорден брой.

За пореден път област Бургас води класацията с наградени, но тази година в надпреварата мощно навлиза и Добрич. Именно там се намират три от новоприетите в елитния лист плажове – Бялата лагуна в Каварна, Албена и северният плаж в Кранево. Останалите два са централният плаж в Обзор и плажът на къмпинг "Черноморец“.

Варна остава само с две отличени дестинации – плажът в Златни пясъци и плаж Слънчев ден, който се намира в Св. Св. Константин и Елена. Останалите топдестинации с екоетикет се намират в Св. Влас, Слънчев бряг, Несебър, Поморие, Созопол, Дюни и Аркутино.

Критерии

Плажовете получават наградата син флаг само за един сезон, като всяка година трябва да отговарят на международнопризнатите критерии, за да получат сертификат отново. Изискванията са не само плажът, но и водата за къпане да бъдат качествени и чисти, да има местни екосистеми, карта на пясъчната ивица с означени съоръжения, правила за поведение и т.н. Освен това в зоната не трябва да има индустриални, отпадни или канализационни изтичания, а водораслите и другите естествени отпадъци трябва да се отстраняват. Нужни са и кошчета за рециклиране, чисти тоалетни, средства за първа помощ, източник на питейна вода и достатъчно спасители.

На юг

За чистотата на водата отговарят регионалните здравни инспекции и регионалните инспекции по околната среда и водите. Според РЗИ – Бургас, морската вода по Южното Черноморие е кристално чиста. От Обзор до Синеморец не е регистрирано нито едно отклонение от нормите. Мониторингът се извършва от началото на месец май по предварителен график за пробонабиране в 49 зони за къпане. Водата се изследва за микробиологичен анализ по показателите "чревни ентерококи“ и "ешерихия коли“.

В зоните за къпане, за които съществува риск от замърсяване на водите от разположени в близост реки, се провеждат допълнителни анализи по показатели - салмонела и НАГ вибриони, през месеците юли и август, съобщиха от РЗИ. От началото на сезона до момента са взети 140 проби от утвърдените зони за къпане, а резултатите от тях са перфектни. "От направените изследвания се установи, че с отлично качество са повече от 50% от зоните, а останалите са с добро качество. Няма нито един анализ, който да отчита лошо или задоволително качество“, твърдят здравните власти.

От РИОСВ-Бургас също потвърдиха, че водата в морето е чиста, като посочиха, че всички курорти по Южното Черноморие вече имат пречиствателни станции. От тях пречистените води се отвеждат чрез дълбоководно заустване на 2 км навътре в морето. Къмпинг "Юг“, ваканционният комплекс Свети Тома, в.с. Елените и в.с. Дюни имат собствени пречиствателни станции, като тази на Елените поема част от отпадните води и на курорта Свети Влас.

Останалата част се отвежда към пречиствателната станция, която обслужва Слънчев бряг, Равда и Несебър. С новата пречиствателна станция в Созопол бе тотално ликвидиран проблемът с изливането на отпадни води в морето. Извън колекторите и канализационната мрежа обаче остават повечето от къмпингите по Южното Черноморие и за тях проблемът стои на дневен ред, признават от РИОСВ-Бургас.

На север

По Северното Черноморие също се радват на чиста вода. Във всички 23 зони за къпане във Варна и района морската вода отговаря на показателите за отлично качество. Единствено Офицерският плаж е с добро, но всички изследвания там също са в норма. Останалите три варненски плажа – Централен, Южен и Аспарухово, са издържали всички "изпити“ до момента и ще бъдат подложени на учестен мониторинг по три пъти в месеца.

На останалите зони за къпане пробите до края на лятото ще се взимат през две седмици, съобщи д-р Веселина Божилова, началник-отдел "Държавен здравен контрол“ в РЗИ-Варна. Обхватът на мониторинга включва територията от пречиствателната станция на Златни пясъци на север до къмпинг "Луна“ – на юг. И докато здравните власти се грижат за чистотата на водата, доброволци се грижат за тази на плажовете. Всяка неделя група ангажирани хора се събират край морето, за да почистят пясъчните ивици.

Инициатор на тази дейност е Анна Симеонова, която събира съмишленици във фейсбук групата "Да почистим Варна“. Така, ако се разхождате по някой от плажовете на Северното Черноморие и видите табелка с надпис "Почистено от доброволци“, ще знаете, че Анна и хората, които споделят каузата й, са минали от там.

Водата бъка с пластмаса

В две точки по родното Черноморие водата е най-замърсена с т.нар. микропластмасови частици. Това са нос Калиакра и устието на Камчия. 429 000 микропластмасови частици на квадратен километър са регистрирани в Черно море според първото проведено у нас подобно изследване. Учените от Института по океанология към БАН във Варна са установили, че най-силно е замърсяването именно в тези два района.

Основен източник са реките, които се вливат в Черно море, сочи още проучването. Пластмасата преминава няколко стадия на разграждане, като последният е превръщането в наночастици, коментира доц. Виолин Райков от Института по океанология, пише "Телеграф". Това са изключително микроскопични частички, които след експерименти вече са открити в кръвта, в белите дробове и в различните тъкани на хората.



Още по темата: общо новини по темата: 859
14.08.2023 »
08.08.2023 »
10.07.2023 »
08.07.2023 »
10.06.2023 »
01.11.2022 »
предишна страница [ 1/144 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (457) 14%
Не се справи (641) 19%
Пълна трагедия (1771) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: