Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учени: Диабетът преди 50 вдига риска от деменция
Автор: Екип Varna24.bg 16:40 / 23.12.2024Коментари (0)1330
©
Изследователите вече откриват тревожна връзка. Диабет тип 2, който е известен рисков фактор за деменция, изглежда представлява още по-голяма заплаха, когато е диагностициран в по-млада възраст. Ново проучване подчертава, че хората, диагностицирани с диабет тип 2 преди 50-годишна възраст, са изложени на значително по-висок риск от развитие на деменция, особено ако имат и затлъстяване.

Диабетът тип 2 е състояние, при което организмът се затруднява да използва или произвежда правилно инсулин. Въпреки това нарастващият брой на по-младите хора, които развиват това заболяване, повдига нови въпроси относно дългосрочните му последици. Изследване на Колежа по сестринство "Рори Мейърс“ на Нюйоркския университет, наскоро публикувано в PLOS ONE, дава важни сведения.

В това проучване са анализирани данни от приблизително 1200 възрастни от САЩ на възраст 50 и повече години, всички от които са имали диабет тип 2, но не и деменция в началото на проучването.

Участниците са били групирани въз основа на възрастта, на която са диагностицирани с диабет: преди 50 г., между 50-59 г., 60-69 г. и 70 г. или повече. След 10-годишно проследяване близо 18% от участниците са развили деменция. Резултатите са поразителни.

При диагностицираните с диабет преди 50-годишна възраст рискът от развитие на деменция е бил 1,9 пъти по-голям в сравнение с тези, диагностицирани на 70 и повече години. За хората, диагностицирани между 50-59 г., рискът се е увеличил с 1,72 пъти, а за тези, диагностицирани между 60-69 г. – с 1,7 пъти.

"Най-забележителното е, че установихме, че колкото по-рано някой развие диабет тип 2, толкова по-голям е рискът от деменция - казва Хянг Ци, доцент в Колежа по сестринство "Рори Мейърс“ в Ню Йорк и водещ автор на проучването. - Това не беше просто леко увеличение. Видяхме ясна закономерност, при която по-младата възраст при поставянето на диагнозата е свързана с по-висок риск от деменция“.

Затлъстяването се очертава като ключов фактор, който засилва връзката между ранния диабет и деменцията.

Проучването установило, че хората със затлъстяване, при които диабетът е диагностициран преди 50-годишна възраст, са изложени на най-висок риск от деменция - еквивалентен на три пъти по-висок в сравнение с хората без затлъстяване, които са диагностицирани след 50-годишна възраст.

"Това взаимодействие между ранния диабет и затлъстяването предполага множество точки на намеса за превенция - отбелязва Ци. - Трябва да бъдем особено бдителни по отношение на когнитивното здраве при по-младите пациенти с диабет, особено при тези със затлъстяване.“

Бей Ву, доктор на науките, старши автор на изследването, подчертал важността на тези открития: "По-младите хора, развиващи диабет тип 2, са изправени пред значително по-висок риск от деменция, особено ако живеят и със затлъстяване. Най-окуражаващото е, че тези рискови фактори - затлъстяването и ранният диабет - са потенциално модифицируеми.“

Защо ранният диабет е опасен

Все повече доказателства сочат, че по-младите хора, диагностицирани с диабет, често са изправени пред по-тежки последици за здравето, включително лош контрол на кръвната захар и по-висока честота на сърдечносъдови проблеми.

Ву обяснил, че по-дългото излагане на усложнения, свързани с диабета, вероятно увеличава риска от деменция с течение на времето.

"В световен мащаб броят на хората, диагностицирани с диабет преди 40-годишна възраст, се увеличава - каза Ву. - Това повдига важен въпрос: Дали развитието на диабет в по-ранна възраст влияе по различен начин върху риска от деменция? Нашите открития показват, че отговорът е "да“.

Клинични последици 

Последиците от това проучване са ясни. Тъй като процентът на ранно възникналия диабет и затлъстяването продължава да нараства, в бъдеще може да има рязко увеличение на случаите на деменция. Изследователите се надяват, че тези открития ще доведат до по-целенасочени стратегии за превенция. 

"Целта на нашето изследване надхвърля разбирането на болестта, а е свързана с намирането на практически начини за нейното предотвратяване - казва Ву.

- Всеки нов рисков фактор, който откриваме, предлага възможност за ранна намеса и потенциално предотвратяване на влошаването на когнитивните способности, което в крайна сметка ще подобри качеството на живот на милиони хора“.

Експертни прозрения

Клифърд Сегил, доктор по медицина, невролог в здравния център "Провидънс Сейнт Джон“, коментирал проучването.

Той отбелязал, че повишените нива на кръвната захар увеличават риска от инфаркти и инсулти, които са свързани със съдовата деменция - вид деменция, причинена от намален приток на кръв към мозъка. "Ранният диабет увеличава сърдечносъдовия риск, което от своя страна повишава вероятността от съдова деменция“, обяснил Сегил.

Той обаче подчертал, че не всички пациенти с диабет развиват деменция, ако ефективно управляват нивата на кръвната си захар.

Сегил предложил бъдещите изследвания да внесат още повече яснота, като включат сканиране на мозъка и когнитивни тестове, за да се оцени как ранният диабет влияе върху познавателните способности и здравето на мозъка.

Как се прави превенция

Това проучване подчертава изключителната важност на управлението на диабета и справянето със затлъстяването, особено при по-младите хора.

Констатациите подчертават спешната необходимост от ранна намеса за намаляване на рисковете от диабет и деменция. Като се съсредоточат върху по-здравословен начин на живот, редовно наблюдение и медицинска намеса, когато е необходимо.

Както сполучливо отбелязал Ву, "колкото по-рано, толкова по-добре“ - не само за справяне с диабета, но и за запазване на когнитивното здраве през следващите години.

Това изследване е предупредителен сигнал за всички нас да отдадем приоритет на здравето си. Предотвратяването на диабет тип 2 и справянето със затлъстяването не са само за избягване на непосредствените усложнения - те са за запазване на бъдещето ни, включително способността да остаряваме ум.

Малките, последователни стъпки, като балансирано хранене, поддържане на активност и редовни медицински прегледи, могат да имат огромно значение. Никога не е твърде късно или твърде рано да се погрижите за здравето си и да защитите мозъка си за годините напред, пише zdrave.to.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
Грипна епидемия обхвана страната
Специализирани полицейски операции в страната
Влизането на България в Шенген
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: