© | | Социалното напрежение принуждава хората да не спят достатъчно, което води до "глобална криза на съня". Това потвърждават данните от ново проучване, цитирано от БГНЕС.То е позволило на учени от Универститета в Мичиган да проследят различните модели за спане по света. Те са събрали данни за възраст, пол и количество естествена светлина, на която отделния човек е изложен, на потребители от 100 страни.
"Ефектът на обществото върху съня остава до голяма степен неопределен... Откриваме, че социалното напрежение надделява над вечерния ни биологичен часовник, което кара хората да се бавят с лягането и така да спят по-малко", гласят изводите на американското изследване.
Мъжете на средна възраст спят най-малко. В техния случай - по-малко от препоръчаните между 7 и 8 часа сън всяка нощ.
Жените спят средно 30 минути повече от мъжете, като си лягат по-рано и стават по-рано. Става ясно също, че хора изложени на повече естествена светлина през деня често си лягат по-рано.
Средното количество ежедневен сън по света варира от минимум 7 часа и 24 минути в Сингапур и Япония до максимум 8 часа и 12 минути в Холандия. Макар разликата от 48 минути да може да бъде видяна като незначителна, само половин час по-малко спане може да има последствие върху здравето и когнитивните функции на мозъка.
Възрастта се оказва най-същественият фактор за определяне на количеството сън.
Изследването е осъществено чрез приложението "Entrain", пуснато през 2014г. с идеята да помага при справяне с часова разлика при пътуване със самолет.
Учените са отправили молба към 6000 потребители на приложението на над 15-годишна възраст да изпращат анонимни данни за съня си, събуждането и достъпа до светлина.
По принцип, сънят се ръководи от "вътрешен часовник" - нервен център с големината на оризово зърно, намиращ се зад очите, който се настройва от количеството светлина. "Недостатъчният сън представлява непосредствена заплаха за човешкото здраве", категорични са учените. |