Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учени искат включване на бобъра в Червената книга
Автор: Екип Varna24.bg 17:24 / 10.04.2023Коментари (0)1086
©
Учени искат защита на евроазиатския бобър и включването му в Червената книга на България, стана ясно на провела се в Русе среща по повод Международния ден на бобъра. 

Празникът се отбелязва за първи път у нас, след като преди две години се появиха научни публикации за връщането на вида на наша територия. Бобърът се смяташе за изчезнал в периода 1750 - 1850 г., но през есента на 2020 г. лесничеи от Държавното горско стопанство в Бяла, Русенско, откриха следи от присъствието му.

Доказателства

При обход на брега на река Баниски Лом инж. Десислава Цветкова и нейни колеги констатирали паднала гигантска хибридна топола, а специфичното "отсичане“ им подсказало, че това може да е дело на бобър. На 19 март 2021 г. експерти от същото ловно стопанство открили втора такава топола, а не след дълго е направена първата фоторегистрация на гризача. 

"Добре е всяка година да отбелязваме този ден, за да можем да обсъждаме какво сме постигнали в защита на това животно, както и с какво то ни е помогнало да възстановим силно нарушената от човека среда“, отбеляза на срещата д-р Николай Коджабашев, преподавател в Лесотехническия университет, който представи резултатите от проведено през 2022 г. проучване за връщането на бобрите по нашите земи, предава Телеграф.

Находища

Установени са 32 находища на евроазиатски бобър, документирани с фотоматериали. Д-р Коджабашев съобщи за наличието на 100-150 териториални семейни двойки, включващи между 400 и 600 индивида по поречието на Дунав. Според специалистите една от версиите за появата на гризача на наша територия е, че това най-вероятно са бобри, дошли от популациите, заселени на румънска територия. 

Евроазиатският бобър няма национален природозащитен статут в България и не фигурира в никакви природозащитни документи, тъй като е смятан за изчезнал, а след като го няма, няма как да бъде опазен.

Бобърът е вторият по големина гризач в света след южноамериканската капибара. Той е уникално животно - може да задържи въздух до 15 минути под вода. Ако имат шанс да оцелеят, бобрите остават в семеен брак до смъртта си. Живеят до 20 и дори до 24 години. В миналото са били избивани заради кожата и месото.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: