Ученици мерят обиколката на Земята като Ератостен

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
16:14 / 21.06.2010
4167
Днес, в деня на лятното слънцестоене ученици от Частната ИТ гимназия "Антоан Дьо Сент Екзюпери" под ръководството на преподаватели от НАОП ще повторят опита на древният учен Ератостен за измерване на обиколката на Земята. Екипът ще участва в международен образователен проект "Опитът на Ератостен" , който се организира от Европейската организация за астрономическо образование. Целта на проекта е да се повтори опитът на Ератостен, при който той за пръв път в историята преди около 2200 г. успява да измери със забележителна точност за онова време радиусът на планетата Земя.

Опитът се състои в измерването на сянката на вертикален стълб точно по пладне в най-дългия ден на годината - Денят на лятното слънцестоене. След получаване на резултатите от експеримента учениците ще участват в уникална видеоконференция с учени от Александрийската библиотека и с ученици от Испания. Измерванията ще бъдат направени между 12:30 до 13:30 след което ще бъде осъществена видео връзката с Александрия и Испания.

Ератостен е древногръцки математик, географ и астроном. Считат го за създател на географията. Живял е от 276 до 194 пр.н.е. Учил е в Атина, но около 245 г. пр.н.е. е повикан в Александрия, за да изпълнява функциите на възпитаник на престолонаследника Птоломей IV. Той е стоял начело на най-големия научен център на древността - Александрийската библиотека. Ератостен е първият, който опитва да определи големината на Земята. Той знаел, че в деня на лятното слънцестоене Слънцето на пладне се оглежда в дъната на кладенците (т.е. то се намира точно отгоре в зенита си) в египетския град Сиена - съвременният Асуан. Той поставя стълб в двора си в Александрия и открива, че там слънчевите лъчи не падат вертикално, а под ъгъл (7°12´). Ератостен знаел, че двата града били разположени приблизително на един и същ меридиан. Знаейки също разстоянието между градовете (5000 египетски стадия) и разликата в ъглите на падане на слънчевите лъчи той успява да изчисли големината на земната окръжност по александрийския меридиан. Изчисленията му се оказват почти верни, разликата им с реалната дължина на земната окръжност е само 4 %. Това се дължи на неточните данни за разстоянието между двата града. Написал е първата книга озаглавена "География".


Виж коментарите (1)
Още новини от Любопитни новини:
Проф. Рачев: Студен фронт "ще близне" България в петък, но ни оча...
Бабинден по стар стил е
Празнуват хора с интересни имена
Мъгли, дъжд и поледици в някои части от страната утре
Затегнете коланите за "Аватар" 3
Бита и тормозена: Стефани от "Хелс Китчън" събра смелост и разказ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).