Уникална изложба на кактуси е представена във Варна
Уникална изложба на кактуси е представена във Варна. Това каза Валентин Манчев организатор на изложбата в морския град. Той допълни, че мероприятието е уникално не само за България, но и за Източна Европа и добави, че кактусите представени във Варна са сред най-големите колекции в Европа.
В момента са представени над 1000 различни вида кактуси и едва ли някъде в Източна Европа би могло да се види такава голяма колекция. Минчев обясни, че най-големите кактусови изложби са в Монако и Лондон, но в Монако колекцията е доста по-бедна в сравнение с изложената във Варна. Растенията пък са на възраст от 5 до 45 години и много от тях са единствени за България.
Манчев коментира, че има идея изложбата да стане постоянна в двора на Природонаучния музей, но за сега това е само проект, който ще претърпи развитие. Освен това в изложбата са включени изключително редки видове, които в природата вече са изчезнали и могат да се видят единствено в частни колекции, като някои от кактусите са строго охранявани, тъй като растат единствено в определени ареали по света - предимно Мексико и единствения начин човек да има такова растение е да си поръча семена. Любителят на кактуси коментира, че той лично има два ацтекиума, които са много редки като вид растения и само до преди 10 години не са били известни на науката.
Освен тези уникални растения в колекцията на българина има и няколко от вида "склериум кактуси", които са на изчезване в природата и са строго охранявани в целия свят. Валентин Манчев добави, че в природата съществуват над 3000 кактуса, които на 10-годишна и дори 20-годишна възраст достигат големина едва 1-2 см, но пък има и такива, които на 150-годишна възраст достигат 20 метра височина.
"Безкрайна е гамата от височина, цветове, големина в света на кактусите - там има всичко", добави специалистът по кактуси. По отношение на посещаемостта Манчев добави, че интереса от страна на варненци е слаб и уточни, че явно жителите на морския град са свикнали 20 години да гледат змии и гущери.
Източник: Агенция "Фокус"