Упражнения при болки в кръста

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:46 / 14.01.2025
304
Статистиката показва, че до 80% от населението поне веднъж в живота са имали остър момент на лумбална болка, която е довела до ограничаване на движението, нужда от лечение – независимо дали медикаментозно (най-често нестероидни противовъзпалителни) или мануална терапия, физиотерапия.

Засилването на коремните мускули има значение за поддържане на торса и съответно предотвратяване на болките в кръста. Но тяхното изпълнение има редица ограничения, за да доведат до правилен резултат, тъй като прекаленото засилване на коремните мускули може да има обратен ефект със засилване на лумбалните болки.

Правият коремен мускул не е стабилизатор на ядрото – на основата на торса, а е регулатор на позицията на таза. Може да работи до обем 30-35 градуса, а при по-голям обем (тоест по-голямо свиване на главата към колената) функцията му се поема от други мускули. Така при интензивно правене на коремни преси се пренатоварват мускулите илиопсоас и правият бедрен мускул, което от своя страна води до промяна в позицията бедро/таз – съответно и с всички последствия за гръбначния стълб.

Интензивното и неправилно правене на коремни преси, освен скъсяване на правите коремни мускули, води и до скъсяване на системата илиопсоас/ прав бедрен мускул. Това променя позицията на таза, тазобедрените и коленните стави, а резултатът е болки в долната част на гърба, както и в областта на тазобедрените стави.

Тъй като всички мускули работят в една обща верига, то промените, които се внасят в областта на коремните мускули неминуемо засягат и останалите равнини. Затова коремните преси са добро упражнение, но не изолирано, то трябва да се комбинира и с други, които да запазват останалите свързани мускули по веригата в ненапрегнато състояние (и то получено по вторичен път).

В случай, че не можем да се възползваме от треньор, който да балансира упражненията ни, то е подходящо да заместим в голяма степен коремните преси с планк.

При изпълнение на планк е налице по-добър баланс на мускулите отпред, отстрани и отзад на тялото (антериорни, латерални и постериорни вериги).

Дишането също има ключово значение, така при правенето на коремни преси важно е движението на диафрагмата.

Когато коремните преси се изпълняват със свити крака, то по този начин активираме екстензорите или разгъвачите на тазобедрената става, като по този начин се изключват и флексорите (сгъвачите), които както стана ясно се активират след наклон на тялото над 30-35 градуса при извършването на пресата.

Важно е да се обърне внимание, че трябва да се заложи на правилното изпълнение и съчетание на упражнения, а не да отхвърлим изцяло коремните преси и още повече да не се обръща внимание на засилването на коремните мускули. Тъй като прекаленото отпускане на коремните мускули също носи своите последствия – пример е пъпната херния. Също така промените в останалите мускули по веригата – илиопсоас, например, могат да доведат до предразположение към формиране на хернии в лумбалната област.

Мускул илиопсоас води до засилване на лумбалната екстензия и работи често в синергия с квадратус лумборум, като хипертонусът на илиопсоас води до увеличаване на лумбална лордоза. Съответно това също може да доведе до лумбални болки като резултат.

Човешкото тяло като една тенсегрална система, базирана на миофасциални линии, се променя постоянно, като основната цел е да се поддържа мускулния тонус с максимално малко използвана енергия – по най-енергоефективния начин. Така при създаване на условия за разбалансиране на системата, тя се опитва да се нагоди към новите условия, а това в някои случаи стига и до момент на отключване на симптоми, поради дисхармонията в мускулните вериги и промяна на целия опорно-двигателен апарат, обяснява Puls.bg. Тъй като костните структури са в пряка зависимост от мускулите и връзките, тъй като костите са пасивна структура.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ресторанти, предлагащи храна за вкъщи ни товарят с нови такси
Неделя Щонова: Не губете време в излишен шум, гняв и драми! Скучн...
Ето я луксозната къща за "Ергенът" 4 - 12 спални, басейн и други ...
Истина ли е, че зареждайки колата сутрин ще спестим?
Отиде си много известен наш лекар
Людмил Коларов: Неправилният свод на крака води до сериозни забол...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).