Премиерата на стихосбирката "На брега", на шабленския поет Стефан Жечев, беше закономерен завършек на вчерашния Ден на народните будители. Зеленият обучителен център събра многобройна публика-приятели, колеги, ученици на поета. "На такава публика, в днешно време биха завидели и най-големите културни центрове в страната."- каза в краткото си експозе редакторът на стихосбирката Здравко Пеев. Със Стефан Жечев го свързва дългогодишно приятелство и негова е честта, да редактира първата му книга.
Литературната вечер започна с кратък филм за живота на поета и учителя и подбрани негови стихове, които изпълни актьора Димитър Ялнъзов.
Авторът поздрави присъстващите с "добре дошли" и благодари на виновниците, стихосбирката да види бял свят. Те са, редакторът Здравко Пеев, авторът на корицата Илия Вълчев, издателят- Сдружение на писателите гр.Добрич.
На премиерата присъстваха кметът на общината Красимир Кръстев и председателят на общинския съвет инж.Димитър Арнаудов, Керанка Далакманска, Драгомил Георгиев, Сашо Серафимов.
За стихосбирката на Стефан Жечев редакторът Здравко Пеев каза: "Стиховете му са писани с пределна откровеност-свойствена за човек с достойнство-чист и несуетен. Необикновеното в тях е, доверчивото сливане на поетичните терзания с всекидневния уморителен и упоителен физически и умствен труд."
"Закъснялата първа книга на Стефан Жечев има предимството, че съдържа най-доброто от творчеството му, от първите плахи стъпки, до "мъжката поезия", която четем в стихосбирката ."- каза по време на представянето Драгомил Георгиев.
От името на колегите на поета, учителите от СОУ "Асен Златаров", го поздрави Мария Недялова. Тя разказа, че прохождането й в професията, съвпада с най-активния творчески период на поета и си спомня за прекрасната атмосфера в училището, където се редят стихове във всяка свободна минута.
"Книгата на Стефан Жечев се чете на един дъх. Оставяш я, после отново се връщаш към нея осмисляйки прочетеното, човешка поезия, в която всеки може да намери себе си. Поклон!"- каза в краткото си слово кметът на общината Красимир Кръстев. След "деловата част", която продължи точно един учебен час, вечерта продължи на чаша вино и с раздаване на автографи.
Едно емоционално и стойностно събитие, което още веднъж показа, че няма криза в духовността на българина, както беше посочено по време на премиерата. |