Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ваня Христоскова, която доказва, че автоимунните заболявания не са доживотна присъда
Автор: Харитина Агопян 11:27 / 16.10.2023Коментари (0)2530
©
Диагностиката на автоимунните заболявания се подобрява и това дава надежда за облекчаване на състоянието на страдащите от тях. Това каза в предаването "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“ Ваня Христоскова, психотерапевт.

"Диагностиката на автоимунните заболявания в последните години много се е подобрила и това води до естествен ръст на диагностицираните. Има генетична предразположеност към тези заболявания, но тя само частично влияе на отключването им“, заяви терапевтът. Хроничните инфекции са друг фактор, дисбалансът на макро или микронутриенти играе роля за отключването на тези заболявания. Сънят е изключително важен фактор, както и стресът и хроничната умора.

Редки са случаите на изцяло излекувани пациенти, но има много възможности за значително подобряване на състоянието им, смята Христоскова. "Категорично обаче медицината върви в посока разрешаване на тези проблеми. Ние като пациенти можем да се фокусираме върху балансирано хранене, превантивно проследяване на ключови витамини, баланс между работата и почивката, качествен сън, движение“, препоръча тя.

"Моето автоимунно заболяване е множествена склероза. Когато бях диагностицирана, едно от първите неща, които направих, е да отворя книгите по психосоматика и трябва да ви кажа, че много от прочетеното важеше за мен. Знае се, че тялото не разпознава собствените си клетки и ги атакува при подобно състояние. Ако го преведем на езика на психосоматиката, това означава, че в даден аспект от живота си ние вървим против себе си“, даде подробности специалистът.

"Смених хранителния си режим. Усещах, че когато хапна нещо, което не ми влияе добре, започва да ми се вие свят. Този симптом много бързо ми показа какво трябва да направя. След това промених начина на работата си – намирах се на кръстопът между две професии- психотерапевт и IT специалист. Взех решението си, редуцирах едната дейност и нещата се наместиха“, сподели личния си опит тя.

Много важно е да разбираме своите желания и копнежи и да им даваме пространство. Нашата склонност да потискаме конкретна емоция или да не я "пускаме“ се корени в ранното детство. Най-често става дума за първите седмици от живота ни, когато бебето се чувства едно цяло с майката, поясни още терапевтът.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Избори в САЩ
Малолетни нападнаха служител в България мол
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: