Преобладаваща част от общото съдържание в културния календар на североизтока се пада тъкмо на фестивалите - 43 на сто, половината от които посветени на музикалните и визуалните изкуства и пленери. Като устойчиви и утвърдени фестивали бяха посочени провеждащите се във Варна: музикален, театрален, филмовите "Любовта е лудост" и "Златна роза". В списъка на утвърждаващите се попаднаха: "Калиакра Рок Фест" в Каварна, балчишките "В двореца" и "Процес-пространство", и "Вълшебната завеса" в Търговище.
Рубриката "Нови фестивали" е заета само от такива в област Добрич: национални културни празници "Албена", национален младежки фестивал на изкуствата "Цветни празници", фестивал на камерния танц "Бялата лястовица" и международен фестивал на органовата музика в България. Като "Нетипични" фестивали Нели Стоева определи: "Златното око" за операторско майсторство в Попово, фестивала на любителските исторически филми в Шумен и фестивала на старинната музика "Страваганца" в Каварна.
Общо 28 от тези форуми имат международен характер, както и 5 от конкурсите и 7 от пленерите, които се провеждат в Североизточна България. Пикът на събитията е през май (над 50) и юни (до 50), август (30) и септември (до 30). В сравнение с останалите райони на страната тук се провеждат най-много пленери - 27 на сто, следват Югоизточен и Южен Централен. Според автора на изследването чрез своята политика по отношение на събитийността районът би могъл да се превърне в своего рода двигател на културния обмен и пресечна точка в маршрутите на различни културни продукти и публики.
Източник: Днес +