Варненци ще видят другото лице на глобализацията на филмов фестивал
Ежегодният филмов фестивал "Другото лице на глобализацията" гостува във Варна от 20 до 22 юли. В продължение на три дни от 14 до 20 ч. в кафе-театър на Фестивалния и конгресен център ще се завъртят 15 документални филма, които дават отговор на редица въпроси, като колко струва евтината работна ръка, как навлизат генно-модифицираните организми в ежедневието ни, защо фалират малките местни фирми, какво сполетя собствениците на първите нефтени кладенци и др. Пет късометражни филма на Greenpeace ще представят най-голямата екологична катастрофа в Мексиканския залив от 20 април 2010 г., причинена от енергийния гигант "Бритиш Петролеум". В продукцията "Нивите на смъртта" ще бъде показано, как малките ферми отстъпват пред големия бизнес с ГМО култури и пестициди в Южна Америка. Зрителите ще имат възможност да проследят и сагата на канадския фермер Пърси Шмайзер, който гостува във Варна преди две години, и титаничната му битка срещу гиганта за генно-модифицирани семена "Монсанто". Ще бъде прожектирана и историята на един датския остров, където използват 100% енергия от възобновяеми източници още от 1998 г. Част от българското участие на фестивала ще бъде представено от коалиция "България без цианици" с филм за дейността на канадската фирма, добиваща злато в Челопеч и наскоро получила разрешение за златодобив и в Крумовград.|
Фестивалът се организира от 2000 г. от Екологично сдружение "За Земята". Партньори при провеждането на филмовия форум тази година са Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) и Artin Vision.
Проявата се осъществява с финансовата подкрепа на ЕС и е част от проекта "Да накараме добивната индустрия да работи за климата и развитието", осъществен от организациите "Приятели на Земята" в Европа, Холандия и Франция, и CEE Bankwatch Network.