© Impact Press Group | | След като цялата страна ходи на почивки във Варна, на варненци не им остава нищо друго, освен да колонизират Луната. Поне това са направили учениците от математическата гимназия в града, които участват в кръжок към обсерваторията в града. С няколко свои проекта те грабнаха на три пъти втора награда в престижен конкурс на американската космическа агенция НАСА.Повечето им предложения представляват симулативни модели на космически колонии, които могат да бъдат посещавани от гости, с оглед на най-нашумелия напоследък в САЩ туризъм - този в Космоса. В проектите им има предвидени места за почивка и развлечения, за да не скучаят гостите на Луната, след като, по думите на един от учениците, "Те са затворени в един огромен космически "Биг брадър", при който биват непрестанно наблюдавани".
Тийнейджърите са от различни училища в града, като всяка група поотделно разработва свой проект на колония - на Марс, на Луната, в открития Космос. Небесните градове носят имената "Хемус", "Тангра", "Варна", "Мая".
Всички космически колонии са пръстеновидни, като се състоят от различни модули, между които туристите могат да се придвижват. В средата на два от тях са разположени паркове с растителност, а на друга от базите тече изкуствена река.
Лунната база, която е донесла единия от престижните призове на варненци, е на две нива - под и над лунната повърхност. Долното ниво е скрито в лунен кратер, което го прави защитено от радиация. На второто пък са изградени центрове за развлечения на туристите. "На Луната гравитацията е 6 пъти по-ниска от тази на Земята. Затова, ако човек отскочи там, ще скочи 6 пъти по-високо и ще се приземи 6 пъти по-бавно", разказва Иван Лазаров, един от учениците, създали проекта. "Затова сме направили такива развлечения, които да използват тези забавени и смешни движения, които хората правят в подобна атмосфера. Има например школа за лунни танци - всъщност нормални, но изпълнявани в условията на по-различна гравитация. Има и лунен цирк".
Космическите туристи, които гостуват в колонията, ще се хранят с лунни водорасли, които се отглеждат там в специални условия. Тъй като имат нужда и от месо обаче, за да не изгубят ценни вещества, в колонията се отглеждат и генномодифицирани риби с размери, по-големи от естествените.
Тийнейджърите имат и друго задание от щатската космическа агенция - да ловят астероиди убийци. Те откриват неидентифицирани до този момент космически тела върху снимки, заснети с телескопи на НАСА. Най-много астероиди е открил докторант от БАН - Кольо Дангов, който е засякъл 10 небесни тела. Варненци са открили 4, а ученици от Шумен са се записали в небесната история с един регистриран астероид.
Много от участниците в кръжока вече са завършили и учат в "космически специалности" като астрофизика във Великобритания, разказва ръководителката Весела Радева.
Източник: в. "Стандарт" |