Възможността да се открият и опишат детайли по дъното с точност до десетина сантиметра дава големи възможности на различни сфери от човешката дейност. Резултатите на доц. Димитров са ползвани от проектите "Южен поток" и "Бургас - Александрупулис". Техниката му е най-съвременна - многолъчев ехолот Seabat 7111 (фокусиращ до ъгъл от 150 градуса до 300 звукови лъча), GPS-устройство Trible SPS 351 в съчетани е със сензори Ixsea GAPS. Информацията се обработва от софтуер PDS 2000. Всичко това е приспособено по приятен начин да се качи на кораба "Академик" без да се налага излизането на сух док. Инвестицията е на стойност близо 800 000 лв., които са от МОСВ и МОМН.
В резултат на обследване около нос "Галата" е открит газов кратер, който дава информация за находището. В Южното Черноморие също има интересни наблюдения на морското дъно.
На презентацията бяха представители на Министерството на околната среда и водите, Басейнова дирекция, Пристанищна инфраструктура - логичните потребители на резултатите от проекта. На доц. Димитров помогнаха и колеги от Институтите по рибни ресурси и по океанология, от ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" и от Института по хидро- и аеродинамика.
Източник: в. "Черно Море"